Puste2 MENU
 | 
       
          1. Papieska Intencja Ewangelizacyjna na maj 2019:
Aby Kościół w Afryce poprzez zaangażowanie swoich członków był zaczynem jedności pomiędzy narodami, a także znakiem nadziei dla tego kontynentu.

        W spocie rozwijającym treść intencji ewangelizacyjnej papież powiedział:
Podziały etniczne, językowe i plemienne w Afryce można przezwyciężyć promując jedność w różnorodności. Chcę podziękować siostrom zakonnym, kapłanom, świeckim i misjonarzom za ich pracę na rzecz dialogu i pojednania między różnymi sektorami afrykańskiego społeczeństwa. Módlmy się w tym miesiącu, aby Kościół w Afryce, dzięki zaangażowaniu swoich członków, mógł być zalążkiem jedności wśród swoich narodów i znakiem nadziei dla tego kontynentu.

          2. Aktualności duszpasterskie

          
a. Msze św. za zmarłe członkinie
                  25.05 (sobota) godz. 7.00 - w intencji ś.p. Aliny Kalickiej – Kraj z Róży V- od Koła Rodziny Radia Maryja
                  27.05 (poniedziałek) godz. 7.00 – w intencji ś.p. Aliny Kalickiej – Kraj z Róży V – od grupy pielgrzymkowej
          b. Msze św. zamówione przez parafian
                  - 13.05 (poniedziałek) godz. 18.30 – w intencji Krucjaty Jednej Intencji: „By Maryja była bardziej znana i miłowana, by Jej wezwanie z Fatimy poznał i wypełnił świat – od Róż Różańcowych   
                 -14.05 (wtorek) godz. 18.30 - w intencji kleryka Macieja Basia w Dniu Imienin
                  - 8.05 (środa) godz. 18.30 – w intencji ks. Stanisława Makowskiego w dniu imienin
          c. Z kalendarza liturgicznego
- 8.05 (środa) – Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej
- 13.05 (poniedziałek) – Wspomnienie N.M.Panny z Fatimy
- 24.05 (piątek) – Wspomnienie N.M.Panny, Wspomożycielki Wiernych
-31.05 (piątek) – Święto Nawiedzenia N.M. Panny

d. inicjatywy modlitewne

          
Nabożeństwa majowe
          Zapraszamy do udziału w nabożeństwach majowych codziennie o godz. 18.00 lub do udziału w modlitwie przy kapliczce na ul. Filtrowej (w każdy dzień powszedni o 20.00) Niech nasza modlitwa będzie podziękowaniem Maryi za Jej opiekę nad nami i naszą Ojczyzną. Pamiętajmy też o maturzystach i zdających egzaminy, o dzieciach, które wkrótce przystąpią do Pierwszej Spowiedzi Św. i Komunii Świętej, o młodzieży, która przyjmie niedługo Sakrament Bierzmowania w naszej wspólnocie parafialnej, prośmy o pokój na świecie.

          Wielka Nowenna Różańcowa
         W liście apostolskim „Rosarium Virginis Mariae” św. Jan Paweł II podkreśla: Istotnym znamieniem duchowości chrześcijańskiej jest wysiłek ucznia, by upodabniać się coraz bardziej do swego Mistrza. Różaniec to nieustanne wpatrywanie się w Oblicze Chrystusa. Razem z Maryją rozważamy kolejne tajemnice z życia Jej Syna. Kontemplowanie wydarzeń zbawczych prowadzi do patrzenia na rzeczywistość oczami samego Zbawiciela. Poznajemy dzięki temu Jego zachowania, uczucia, emocje i uczymy się Jego reakcji na różne wydarzenia. Każda tajemnica poprzedzona fragmentem Pisma Świętego pozwala odczuwać bliskość Jezusa.Tak więc: rozważając tajemnicę różańcową, którą codziennie odmawiamy, korzystajmy z Pisma Świętego i innych dostępnych pomocy, aby była ona najpierw rozważona i pogłębiona duchowo.
         Maryja towarzyszyła swojemu Synowi przez całe życie. Została wierna aż po krzyż, ponieważ wcześniej słuchała Jego słów i realizowała je w praktyce. W modlitwie różańcowej oddajemy się Matce Jezusa, która nieustannie otacza nas opieką. Trwamy razem z Nią na drogach Jej Syna. Wpatrywanie się w Jej przykład uczy, jak w codzienności przyjmować sercem szczególne wybranie, jakim zostaliśmy obdarowani. Podążanie z Maryją jest też drogą posłuszeństwa i pokory. Jak Ona pozwalamy Jezusowi czynić nas podobnymi do siebie i wypełniamy słowa: Wytrwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was. (J15,4).
          Trwa jeszcze pierwszy rok Nowenny przeżywany pod hasłem: „Tajemnice Jezusa i Maryi drogą do dojrzałego życia duchowego”. To zadanie, by jeszcze lepiej i głębiej rozważać tajemnice różańcowe.

          Krucjata Jednej Intencji
          W miarę zgłaszania nowych osób będziemy posyłać listę zgłoszonych do Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach. Ta Krucjata, to sposób na przyjęcie i wypełnienie prośby Fatimskiej Matki, by cała Polska i świat zjednoczyły się w pierwsze soboty miesiące przy Niepokalanym Sercu Maryi. Módlmy się o duchowe owoce pielgrzymowania Stowarzyszenia Żywy Różaniec na Jasną Górę w dniach 31.05-1.06 i o rozwój Żywego Różańca w Polsce, także w naszej parafii.
          Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec
          Podczas marcowego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski został wybrany na trzyletnią kadencję nowy moderator krajowy Żywego Różańca. Został nim ks. Jacek Gancarek, moderator Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej. Powołano też nowy Zarząd Stowarzyszenia, do którego wszedł m.in. ks. Stanisław Szczepaniec, moderator Żywego Różańca archidiecezji krakowskiej
          3. Z życia S.B. Pauliny Jaricot – ciąg dalszy.
          Autorka „Wspomnień o przyjaciółce” ośmielona słowami papieża Leona XIII opublikowała obszerną, udokumentowaną biografię Pauliny Jaricot. Dominikanie, którym Pius IX w 1877r. powierzył kierowanie Żywym Różańcem, otrzymali archiwa i pisma Sługi Bożej. Po zapoznaniu się z nimi, jeden z badaczy zachwycony osobą Pauliny powiedział: Od czasów Katarzyny Sieneńskiej nie znam podobnego oddziaływania w Kościele. Sługa Boża pisała bardzo dużo. Zachowało się prawie 700 jej listów, 70 biuletynów Żywego Różańca oraz historia życia. W języku polskim wydano Jej młodzieńcze dzieło: Eucharystia – Nieskończona Miłość. 13.02.1935r. doczesne szczątki Pauliny zostały przeniesione z cmentarza do kościoła p.w. św. Nicetjusza i złożone w kaplicy M.B. Łaskawej, gdzie często się modliła. 
         Z książeczki : „Myśli Pauliny Jaricot na każdy dzień” Na dzień 9 maja: „Jeśli modlitwa ustna jest, o ile tak można powiedzieć, korpusem różańca świętego, to tajemnice przemierzane oczyma ducha lub smakowane sercem są jak dusza i życie”.

           4. Jeszcze o św. Filomenie – Patronce Stowarzyszenia Żywy Różaniec
            25 maja obchodzimy rocznicę odkrycia Jej Świętych Relikwii. W 1802r. prowadzący wykopaliska w rzymskich katakumbach dotarli do nietkniętego, kamiennego grobowca. Po dokładnym zbadaniu znajdujących się w nim szczątków, kompetentne autorytety stwierdziły, że należą one do św. Filomeny. Odnaleziono Je 15 wieków po śmierci tej młodej Męczennicy. Zostały zdeponowane w Skarbcu Świętych Relikwii w Rzymie. Przebywały tam 3 lata.
            Latem 1805 r. dwóch kapłanów zwiedzało Rzym. Po uzyskaniu specjalnego zezwolenia weszli też do Skarbca Świętych Relikwii. Gdy znajdowali w pobliżu szczątków Świętej, jeden z nich, ks. Francesco, odczuł wielkie pragnienie posiadania ich. Podjął odpowiednie starania, ale Jego wysiłki zakończyły się niepowodzeniem. Nie było bowiem w zwyczaju dawać podobnych skarbów „zwykłemu” księdzu. Niespodziewanie poważnie zachorował. Lekarze byli bezradni. Któregoś wieczoru pomyślał o św. Filomenie. Postanowił uczynić Ją swoją specjalną patronką i jeśli tylko poczuje się lepiej, zabrać Jej szczątki do Mugnano, skąd przybył. I wtedy nagle w cudowny sposób został uzdrowiony. W krótkim czasie pokonał wszystkie trudności i stał się posiadaczem Świętych Relikwii. Obaj kapłani przyrzekli zabrać Je własnym powozem do Mugnano i złożyć na honorowym miejscu.
            Ich podróż obfitowała w wiele cudownych wydarzeń. Jedno z  nich miało miejsce w Neapolu, gdzie zatrzymali się w domu przyjaciela. Tu rzeźbiona była statua Świętej. Miała być umieszczona na skrzyni z Relikwiami. Żona przyjaciela, choć nieuleczalnie chora, pomagała przy ubieraniu figury. W pewnym momencie z Relikwii św. Filomeny zaczął wydobywać się zapach przypominjący najlepsze perfumy. Jednocześnie wyraz twarzy figury bardzo się zmienił, a pani domu została całkowicie uzdrowiona.
            Krótką drogę do Mugnao odbyto pieszo. Wyruszono wieczorem. Wkrótce zapadły tak wielkie ciemności, że dalsza podróż była niemożliwa. Gdy wezwano na pomoc św. Filomenę, chmury zaczęły się przerzedzać, a światło księżyca umożliwiło odbycie dalszej drogi. Procesja mijała okolice nawiedzone suszą. Mieszkańcy błagali Świętą o deszcz. Natychmiast zostali wysłuchani. Wielka ulewa zakończyła suszę.
            Gdy docierano do Mugnano, nagle silna trąba powietrzna przemknęła przez pobocze wzgórza. Przerażony tłum wezwał na pomoc św. Filomenę. Zaraz zawodzący i świszczący wicher ustał nie uszkadzając Relikwii i nie gasząc ani jednej świecy z palących się po obu stronach skrzyni.
            10 sierpnia 1805r. szczęśliwie przybyto do kościoła w Mugnano. Szczątki św. Filomeny zostały złożone przy głównym ołtarzu w pobliżu tabernakulum, a następnie odprawiono uroczystą Mszę św. Od tego dnia ilość uzdrowionych i nawróconych za przyczyną Świętej bardzo szybko rosła. Jej sława rozeszła się po całych Włoszech i poza granice kraju. W 1835r. w Mugnano cudownie uzdrowiona została S.B. Paulina Jaricot. Jej powrót do zdrowia przyczynił się do wyniesienia Filomeny na ołtarze 30.01.1837r. Ale o tym więcej pisałam już w biuletynie na luty br.

          5. Pielgrzymki
         Także w tym roku uczestniczyć będziemy w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasnej Górze  - 1.06. (sobota), wyjazd godz. 6.30, powrót ok. godz. 18.30, koszt: 35 zł. Dokładny program jest wywieszony w gablocie. Centralnym punktem spotkania będzie Msza św. o godz. 12.00 pod przewodnictwem ks. abp Henryka Hosera. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Leśniowie.
opracowała: Barbara Kowalczyk
zelatorka Róży VI i Róży VIII