Puste2 MENU
 | 
        Hospicjum św. Łazarza nie jest zwykłym miejscem. Jest domem stworzonym dla tych naszych braci i sióstr, którzy doświadczają cierpienia w związku z chorobą nowotworową i są u kresu swojego życia. Posługują im lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni i wolontariusze – ludzie oddani bliźniemu. Tę miłość czuje się w atmosferze panującej w hospicjum. Jedna z moich koleżanek, wolontariuszka, określiła to tak – tu czuje się, jak Chrystus chodzi po korytarzach, zagląda do sal i spotyka się z chorymi.
       To miejsce, w którym doświadcza się wielu łask i jest się świadkiem łask, jakich Pan Bóg udziela innym. Ze swojej posługi wolontariusza przypominam sobie osobę, która będąc ateistką doznała nawrócenia. Stało się to dzięki rozmowom z wolontariuszami. Ta osoba była całkowicie sparaliżowana, poruszała tylko głową. Przyjęła wszystkie możliwe sakramenty. Udało mi się ją poznać osobiście. Pomimo ogromnego cierpienia, które ją przytłaczało na jej twarzy malowała się radość płynąca z bliskości Jezusa Chrystusa. Zmarła tydzień później.
          W hospicjum służymy każdemu człowiekowi, nie patrząc kim jest i jaka była przeszłość jego życia. Nigdy nie zapomnę czasu, który poświęciłem, służąc choremu na raka więźniowi. To prawdziwa lekcja pokory. Służba złoczyńcy. Ale przecież jego Pan Bóg kocha tak samo, jak mnie i każdego innego człowieka. Jak mógłbym się od niego odwrócić – od człowieka, którego kocha sam Bóg!
       Pamiętajmy o naszych bliźnich, których dotyka cierpienie. Dobro nigdy nie pozostaje bez zadośćuczynienia – wraca do nas z nawiązką. Dlatego, nigdy nie przestawajmy go czynić!
      ***
       Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza” powstało ponad 30 lat temu, celem niesienia pomocy osobom nieuleczalnie chorym, głównie na chorobyKWESTA 2016 03 06 zdjęcie z hospicjum 2 parafia nowotworowe, będącym w ostatnim okresie życia. We współczesnym świecie na choroby nowotworowe zapada coraz więcej ludzi. Pomimo rozwoju medycyny paliatywnej oraz nauki o leczeniu bólu, osoby dotknięte tą chorobą nadal cierpią, często  nie wiedząc, do kogo zwrócić się o pomoc. Profesjonalna opieka medyczna i duchowa jest prowadzona w Hospicjum Stacjonarnym, Hospicjum Domowym. Chorym zapewniona jest dobra jakość życia, całodobowa dostępność do lekarza i pielęgniarki, wolontariusza, pomoc psychologiczna i socjalna, wsparcie duchowe. Co roku tą formą opieki objętych jest około 1300 chorych.
       Hospicjum św. Łazarza niesie także pomoc konsultacyjną osobom dotkniętym chorobą nowotworową i zaburzeniami funkcjonowania układu limfatycznego w Poradni Medycyny Paliatywnej i w Poradni Leczenia Obrzęku Limfatycznego. Działalność poradni w całości pokrywana jest ze środków własnych Towarzystwa.
         Od dwóch lat Towarzystwo boryka się z trudnościami finansowymi. Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zapewnia jedynie połowę środków potrzebnych do niesienia opieki hospicyjnej. Dlatego też zwracamy się o pomoc finansową. Każda złotówka pozwala ofiarować bezpłatną opiekę potrzebującym. Z góry serdecznie dziękujemy za wszelkie datki wrzucane do skarbonki w domu hospicyjnym lub podczas akcji „Pola Nadziei”, wpłacone na konto oraz poprzez przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz Towarzystwa.