Puste2 MENU
 | 
        Nie, nie ma lapsusu ortograficznego, chodzi bowiem o półkowników od półki, nie od dystynkcji. Cennymi półkownikami, które przeleżały swoje w multimedialnym archiwum, ale nie straciły nic ze swej aktualności są relacje z tegorocznych uroczystości odpustowych w naszej parafii, mianowicie:
       Mąż sprawiedliwy obdarza ubogich. Zwykliśmy odnosić te słowa z Psalmu 112 do naszego Patrona, św. Jana Kantego, zwłaszcza w liturgii Jemu poświęconej (20 października). Tymczasem są to słowa również o nas. Zwrócił na to uwagę w homilii podczas sumy odpustowej o. prof. Jarosław Kupczak, dominikanin, laureat tegorocznej nagrody Totus Tuus.  (opr. plików video i dźwiękowego, Wspólnota Manus Domini)



Pobierz plik


         Każdy z nas ma coś, czego nie mają inni - kontynuował myśl kaznodzieja. Wystarczy sobie uświadomić tę pocieszającą prawdę i  nabyć umiejętność dzielenia się otrzymanym i poznanym darem. Łatwiej to uczynić, kiedy mamy świadomość, że święci nam w tym pomagają. Że utkwili w nas swe miłosierne oczy, wcześniej sami będąc miłosierni.
         Św. Jan Kanty, jeden z najbardziej wykształconych Krakowian w piętnastym wieku, czciciel Eucharystii, okazujący miłosierdzie wobec biednych za życia i po śmierci, oraz św. Jan Paweł II, autor ważnych książek, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, filozof, teolog, intelektualista, czciciel Eucharystii, prowadzący ubogi, prosty styl życia, skierowujący w czasie swego pontyfikatu naszą uwagę, naszą wrażliwość na świętych opowiadających o miłosiedziu językiem codzienności. 
         Prowadzeni trafnym, przystępnym słowem Profesora dziękowaliśmy za naszych Przewodników po ścieżkach miłosierdzia w dzień przyjęcia do naszej Wspólnoty relikwii św. Jana Pawła II w roku 40-lecia wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Młodzi wnieśli w procesji wejścia relikwie krwi Jana Pawła II, które wiosną br. otrzymaliśmy od sekretarza papieskiego, kardynała Stanisława Dziwisza. Celebrans przyjął relikiwie przed stopniami ołtarza i ułożył je przed ołtarzem, obok relikwii św. Jana Kantego. Relikiwarz prezentujący herb i pacyfikał papieski, z charakterystycznym gestem splecionych błagalnie dłoni wykonała pracownia brązownicza Roberta Honzy z Krakowa. 
         Ponieważ 20 października równolegle trwała wizytacja kanoniczna w parafii św. Antoniego i bierzmowanie, którego udzielał ks. bp Jan Szkodoń sumę odpustową koncelebrowała część kapłanów z dekanatu Kraków-Bronowice. Przybyli też ks. dr Paweł Gałuszka i ks. Jacek Kurzydło, którzy jeszcze w czerwcu br. byli domownikami plebanii u św. Jana Kantego. Na uroczystość przygotowaliśmy we współpracy z cenioną cukiernią Tomasza i Krzysztofa Wilków 3 tys. ciastek dla każdego uczestnika liturgii odpustowej i tysiąc pierogów dla każdego chorego, który po Mszy św. z obrzędem namaszenia chorych zechciał uczestniczyć w poczęstunku w Bożym Młynie. Pierogi wykonali Młynarze z integrującymi się na tę okoliczność Parafianami. Chętni mogli również zabrać pierogi do domu. 
         To małe przejawy zrozumienia prawdy o tym, że my również mamy wiele chęci i możliwości, żeby obdarzać potrzebujących i ubogich. Dokładamy do nich jeszcze jeden, czyli fotogalerię z odpustu, którą bezinteresownie wykonał nasz parafianin, p. Krzysztof Prądzyński, właściciel zakładu fotograficznego Finisz Studio.
      Nie chcielibyśmy, żeby wspomnienie posługi Papieża Polaka miało charakter jedynie rocznicowy. Wprowadzamy zatem obok nabożeństwa do św. Jana Kantego, nabożeństwo do św. Jana Pawła II, patrona Rodzin, w trzecie czwartki miesiąca, na zakończenie całodziennej adoracji IHS, czyli o godzinie 18.00. Podczas nabożeństwa odmówimy Litanię do Świętego i przeczytamy, oraz rozważymy wybrany fragment dokumentu papieskiego. Komu powierzymy tyle ważkich, nie cierpiących zwłoki spraw, które dotyczą naszej rodziny, jeśli nie Jemu? Już zapraszamy chętnych do wspólnej modlitwy. 
       ***
       16. listopada, wspominając Matkę Bożą Miłosierdzia przeżyliśmy święto patronalne dolnego kościoła, poświęconego przemożnej Patronce. Zaprosliliśmy z sumą i kazaniem odpustowym ks. Mariana Błaszczyka, pochodzącego z parafii św. Floriana w Krakowie, obecnie proboszcza w parafii św. Maksymiliana w Rudniku, który pracował w naszej parafii jako wikariusz w latach 1998-2001. Teraz zbliża ks. Marian się do srebrnego Jubileuszu kapłaństwa, to dobra okazja, żeby w Jego imieniu i z Nim podziękować za posługę duszpasterską dla diecezji i, w cząstce, dla naszej parafii. Uczyniliśmy to za wstawiennictwem Patronów naszej parafii i patrona rocznikowego kapłanów wyświęconych w 1994 r. bł. Michała Kozala, męczennika z Dachau. Oto fotorelacja w obiektywie Wiki Majewskiej

       Uroczystość listopadowa jest dla nas rokrocznie okazją do wspomnienia wszystkich 33 kapłanów, którzy służyli w historii parafii rozwijaniu i umacnianiu naszej wiary. Jest to również okazja, żeby ucieszyć się dbałością o stałą pamięć w modlitwie o tych kapłanach, którą w naszej parafii moderują Róże Różancowe. Dziękujemy za kilkadziesiąt Mszy św. zamówionych rokrocznie w intencji tych kapłanów, odprawianyh w okolicy ich imienin.
Ot i półkownicy. Prawdziwa radość sięgnąć do nich. Niby czerstwi, wedle daty rejestracji. Niby z poprzedniego roku liturgicznego. Jednak sięgając do nich przekonujesz się, ile w sobie zachowały aktualności.