Puste2 MENU
 | 
  1. Papieska Intencja Ewangelizacyjna na sierpień 2019:
Aby rodziny przez życie modlitwy i miłości stawały się coraz bardziej „szkołami wzrastania w człowieczeństwie".



W komentarzu do zaproponowanej intencji zaprezentowanym w ewangelizacyjnym spocie papież powiedział:
W jakim świecie chcemy pozostawać w przyszłości? Pozostańmy w świecie z rodzinami.
Łaskawie dbajmy o nasze rodziny, bo one są prawdziwymi szkołami dla przyszłości, przestrzeniami wolności, i ośrodkami człowieczeństwa.
Niech będzie nam dane zarezerwować specjalne miejsce w naszych rodzinach dla indywidualnej i wspólnotowej modlitwy.
Módlmy się, by rodziny, poprzez ich życie modlitwy i miłość stawały się coraz wyraźniej szkołami prawdziwego rozwoju ludzkiego.

      2.  Aktualności duszpasterskie

a.
zachęcamy do lektury artykułu z wakacyjnego numeru Różańca pióra Agnieszki Wareckiej pt. Na straży trzeźwości traktującym o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka z okazji 40-lecia jej istnienia.

b. Msze św. zamówione przez parafian:
17.08. (sobota) godz. 7.00 – w intencji kapłanów: Jacka Tekieli, Jacka Koniecznego, Jacka Kurzydło w dniu Imienin
18.08. (niedziela) godz. 7.30 – w intencji ks. Jacka Kurzydło z okazji Imienin – od Koła Rodziny Radia Maryja
2.09. (poniedziałek) godz. 7.00 – w intencji ks. Grzegorza Kotali z okazji Imienin
3.09. (wtorek) godz. 18.30 – w intencji ks. Grzegorza Babiarza w Dniu Imienin

c. W najbliższym czasie w środę o godz. 17.45 różaniec poprowadzą:
- 7.08 – Róża VII – tajemnice chwalebne
- 14.08 – Róża VIII – tajemnice chwalebne
- 21.08 – Róża I Męska – tajemnice chwalebne
- 28.08 – Róża I – tajemnice radosne
- 4.09 – Róża II – tajemnice światła
- 11.09 – Róża III – tajemnice bolesne

d. Z kalendarza liturgicznego na najbliższe tygodnie
-  5.08 (poniedziałek) – Uroczystość M. Bożej Śnieżnej
- 6.08 (wtorek) – Święto Przemienienia Pańskiego
- 13.08 (wtorek) – Święto N.M. Panny Kalwaryjskiej
-15.08 (czwartek) – Uroczystość Wniebowzięcia N.M. Panny
-22.08(czwartek)–Wspomnienie N.M. Panny Królowej
-26.08 (poniedziałek) – Uroczystość N.M. Panny Częstochowskiej
- 08.09 (niedziela) – Święto Narodzenia N.M. Panny

e. Możliwość uzyskania odpustu zupełnego z racji przynależności do Stowarzyszenia Żywy Różaniec, po spełnieniu wymaganych warunków: 15 sierpnia (w czwartek)- w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

f. Inicjatywy modlitewne
  • Sierpień to miesiąc pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Ci, którzy nie mogą wziąć w nich udziału są zaproszeni do duchowej pielgrzymki. Polega ona na duchowym uczestnictwie w pielgrzymowaniu do Jasnogórskiej Pani. Duchowi pielgrzymi pozostają w swoich domach, realizując swoje codzienne obowiązki, ale przyświecają im te same cele i niosą swoje intencje, jak pątnicy.
  • Otoczmy w sierpniu modlitwą wszystkich uzależnionych od alkoholu prosząc, by Pan wyzwolił ich z tego nałogu; polecajmy ich rodziny.
  • Prośmy też dobrego Boga o sprzyjającą zbiorom pogodę i błogosławieństwo w ciężkiej pracy dla wszystkich rolników, którzy trudzą się przy żniwach.
  • Wielka Nowenna Różańcowa        Przeżyła nawrócenie w wieku 17 lat: uświadomiła sobie obecność Boga w Jej historii i weszła na drogę, której celem jest oglądanie Boga twarzą w twarz w Jego domu.        Ten pokój, którego doświadczała, nie wynikał z braku trudnych sytuacji, zmagań czy cierpień, bo tych przeżyła wiele, ale z pewności, że obrała właściwą drogę, którą pokonuje w obecności Pana Jezusa. Aktywność, w którą się zaangażowała, to skutek współdziałania z Bożym planem i Jego wolą; także rozwinięcie darów otrzymanych od Boga, aby dzielić się i pomnażać Jego miłość, którą została obdarowana.        Przebywanie z Bogiem powodowało u Sługi Bożej coraz większe pragnienie Jego samego. Świat i jego „atrakcje” przestały Ją pociągać, gdyż odkryła, że to, co Ją otacza, jest jedynie krótkim czasem danym Jej na zgłębienie miłości Boga. Im bliżej Niego była, tym bardziej wszelkie Jej pragnienia skupiały się na samym Bogu. Tak zaczęło się Jej życie kontemplacyjne. Kontynuowała swoją aktywność, ale Jej serce przepełnione było tylko jednym pragnieniem: być z Bogiem całym sercem i całą duszą. „Módlmy się zawsze, módlmy się z ufnością, módlmy się niestrudzenie” – zachęca nas S.B. Paulina Jaricot, założycielka Żywego Różańca, wskazując tym samym najpewniejszą drogę do jedynego celu, jakim dla każdego prawdziwego chrześcijanina powinien być Bóg. Paulina radzi nam: „Nie bawmy się w drobiazgi, nie rońmy łez o byle co, obejmujmy modlitwą cały świat. Pan Jezus umarł za wszystkich ludzi. Po cóż osłabiać nasze serca przez ciasne pragnienia. Służmy Jezusowi dla samej Jego miłości, niech króluje, niech triumfuje, niech będzie miłowany!” Później napisała: „Źródłem pokoju jest chodzenie krok w krok za Jezusem, rozpoznając Jego ślady w każdym naszym czynie, zanurzając przeszłość w przepaści Jego miłosierdzia, a przyszłość w Jego najsłodszej woli, by zajmować się tylko chwilą obecną” Droga duchowa S.B. Pauliny Jaricot prowadziła od głębokiego nawrócenia, poprzez aktywną działalność, aż po życie kontemplacyjne. Paulina pokazuje, że takie następstwo wydarzeń jest przeznaczone każdemu, kto wierzy w Boga, ufa Mu, Jego obietnicom, Jego Słowu, kto daje Mu się prowadzić.
  • Krucjata Jednej Intencji 

        Ciąg dalszy w nawiązaniu do treści z poprzedniego biuletynu: Drugi istotny powód praktykowania nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca podała nam sama Matka Boża. Po pokazaniu dzieciom wizji piekła powiedziała, że Bóg chce ustanowić nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca, aby ratować grzeszników. Dzieci tak bardzo przejęły się losem ludzi idących na potępienie, że nie tylko wyraziły chęć przyjęcia wszystkich   cierpień, jakie Bóg na nie ześle, lecz także same wymyślały dla siebie dodatkowe pokuty: pościły, jadły gorzkie żołędzie, odmawiały sobie picia w upalne dni, nosiły sznur sprawiający ból. Przyjęły cierpienie ciężkiej choroby, ciesząc się, że mogą ofiarować je Panu Jezusowi i Jego Matce w intencji nawrócenia grzeszników. Hiacynta cierpiała tak wielki ból, że gdy umierała, w jej oczach nie było łez, tylko krew. A nas Maryja prosi tylko o jedno nabożeństwo w miesiącu. cdn.

3.      Z życia S.B. Pauliny Jaricot – ciąg dalszy.

         Po wyzdrowieniu, tryskająca zdrowiem, ale rozdarta w sercu, wróciła do życia światowego. Napisała po latach: „Moje biedne serce, wypalone z miłości i namiętności, nie odczuwało szczęścia. Doznawałam pragnienia, którego nikt, ani nic nie mogło ugasić. W moim domu wciąż panowały smutek i żałoba, dlatego wszędzie, gdzie przebywałam, czułam przygnębienie i zmartwienie. Nie znajdowałam żadnej przyjemności w życiu w świecie, ani żadnego pocieszenia od Boga, bowiem nie należałam ani do świata, ani do Boga. Moja walka z sobą samą trwała kilka miesięcy, a ja czułam się coraz bardziej nieszczęśliwa.” Paulina walczyła z sobą, uciekała przed Panem, który usiłował Ją zdobyć. Pewnego dnia usłyszała w swym sercu słowa: „Jeśli będziesz tracić czas na tańce, co ci z tego przyjdzie? Czy nie wiesz, że najcenniejsza część ciebie samej jest nieśmiertelna, a wszystko poza nią powinno umrzeć?”
         Ostatecznie została pokonana podczas rekolekcji wielkopostnych, które prowadził ks. Wurtz, Jej późniejszy ojciec duchowny. Pewnego dnia starsza o 9 lat siostra Zofia, Jej rozważny doradca, powiedziała do Pauliny: „ Słyszałam świętego.” Następnego dnia Sługa Boża udała się do kościoła, bo też chciała zobaczyć i usłyszeć świętego. Akurat trafiła na kazanie o próżności. Gdy się skończyło, poszła do zakrystii i, po prostu, spytała: „Co to jest próżność?” Kapłan nic nie odpowiedział, tylko zmierzył Ją bardzo wymownym spojrzeniem. A tego dnia Paulina szczególnie elegancko i bardzo modnie była ubrana. Zrozumiała to spojrzenie, zaczerwieniła się i zadała następne pytanie: „Czy mógłby mnie ojciec wyspowiadać?” Był 1816 r. Paulina nie skończyła jeszcze 17 lat.   cdn.
         Z książeczki : „Myśli Pauliny Jaricot na każdy dzień”

8.08 – „Aniołowie oddają Ci cześć, święci Cię błogosławią, sprawiedliwi Ci służą. Ja także chcę Cię miłować, Tobie służyć, Ciebie uwielbiać wraz z nimi z całych sił.”
21.08 – „Tak, w tym jakże mocnym Bogu jest jedna słabość – modlitwa człowieka pokornego, trwającego w zjednoczeniu z naszym Panem Jezusem Chrystusem. Bóg nie jest w stanie jej się oprzeć; tylko ona może zmienić zamysły Jego sprawiedliwości, obrócić je w zwycięstwo Jego miłości.”

4. Pielgrzymki
  • O naszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę w dniu 1 czerwca br. ciąg dalszy. W dalszym ciągu ks. Bogdan Michalski wygłosił konferencję o S.B. Paulinie Jaricot. Opowiedział Jej życiorys, podkreślając posłuszeństwo Pauliny wobec prowadzenia przez Ducha Św. Prosił też o modlitwę w intencji szybkiego wyniesienia Jej na ołtarze. Następnie pod przewodnictwem ks. Stanisława Szczepańca, moderatora Żywego Różańca w naszej archidiecezji, odmówiliśmy tajemnicę II chwalebną, Wniebowstąpienie Pana Jezusa, z racji przypadającej następnego dnia tej Uroczystości. Przed Mszą św. wysłuchaliśmy trzech świadectw pokazujących, jak skuteczna jest modlitwa różańcowa. Szczególnie zapamiętaliśmy słowa Pauliny z Katowic. Nim się urodziła, lekarz doradzał jej mamie usunięcie ciąży. Mama zawierzyła siebie i swoje dziecko Matce Bożej na Jasnej Górze. Urodziła się zdrowa, dlatego mogła być z nami, a jej maryjność jest, po prostu, taka naturalna. Od urodzenia związana była z parafiami i grupami maryjnymi. Mówi o sobie, że jest dzieckiem Maryi. cdn. Potem głos zabrał ks. Tomasz Atłas z Papieskich Dzieł Misyjnych i red. nacz. „Misji Dzisiaj”. Przybliżył nam postać św. Jana Pawła II w związku z 40-tą rocznicą pierwszej pielgrzymki Papieża do Ojczyzny. Wspomniał o zamachu na Jego życie w świetle objawień M. Bożej w Fatimie, a także poruszył temat nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślił, że różaniec towarzyszył Ojcu Świętemu zawsze, i w chwilach radości, i w chwilach doświadczeń. 29.10.1978r. powiedział: „Różaniec, to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa…” Prelegent przypomniał zebranym, że hasło Wielkiej Nowenny Różańcowej: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” jest kontynuacją pragnienia S.B. Pauliny Jaricot. Właśnie przez Nowennę pragniemy uprosić potrzebne łaski, aby Żywy Różaniec stał się potężną armią ludzi modlących się na różańcu i wspierających dzieła misyjne Kościoła.
  • 24.08 (sobota) – Planowana pielgrzymka do Czernej i Paczółtowic. Są jeszcze wolne miejsca. Gorąco zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania, podczas którego szczególną modlitwą otoczymy kapłanów, Kościół w Polsce oraz naszą Ojczyznę.