Puste2 MENU
 | 
I. W grudniu papież Franciszek poprosił nas, byśmy modlili się:

Aby każdy kraj postanowił podjąć konieczne kroki, by jego priorytetem stała się przyszłość ludzi młodych, zwłaszcza tych, którzy cierpią.



Multimedialny spot stanowiący rozwinięcie intencji prezentuje następującą treść:

             Dzieci jako pierwsze cierpią z powodu wojen, korupcji, ubóstwa oraz braku rownowagi ekologicznej i katastrof. Oznacza to, że ich prawa, począwszy od prawa do zabawy lub nauki, na prawie do bycia wysłuchanym skończywszy, powinny być szczególnie chronione.
           
Każde dziecko, które jest marginalizowane, wykorzystywane, porzucone, bez nauki w szkole lub bez opieki medycznej, jest krzykiem, który wznosi się do Boga. W każdym z nich jest Chrystus, który przyszedł na świat jako bezbronne dziecko; to Chrystus patrzy na nas oczami każdego z tych dzieci.
           Módlmy się, aby każdy kraj zdecydował się podjąć niezbędne środki, aby przyszłość dzieci, zwłaszcza tych, które cierpią, była priorytetem. 

II. Z Listu św. Jana Pawła 2 Rosarium Virginis Mariae , punkt 2

           Papież podkreśla jednomyślność Poprzedników co do znaczenia modlitwy różańcowej. Wspomina trzech papieży: Leona XIII, Jana XXIII, i Pawła VI, którzy wskazali różaniec jako narzędzie duchowe wobec różnorodnych bolączek wierzących. Sam składa świadectwo stwierdzając: różaniec «to modlitwa, którą bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem. 
          Nazywa różaniec modlitewnym komentarzem do ostatniego rozdziału Konstytucji Vaticanum II Lumen gentium. Odwołuje się do powszechnego doświadczenia odmawiających różaniec. Chodzi o poznawanie momentów z życia Jezusa. Odmawiając różaniec zbliżamy się do Chrystusa poprzez serce Jego Matki.  Okazuje się jednak, że nie tylko Jezus staje się bliski modlącemu się. Dzieje się również odwrotnie. Nasze radości, smutki, przedsięwzięcia, sukcesy, wszystkie sprawy osobiste i najbliższych oddajemy Chrystusowi. One wedle naszej intencji, naszego zamiaru stają się Jemu bliskie.
         Odmawiając różaniec powinniśmy odczuwać, że pulsuje on życiem boskim i ludzkim. Pulsuje tym, co otrzymujemy i tym, co możemy oddać Bogu jako zebraną życiową mądrość.
          Zawsze sami możemy sięgnąć do treści Listu.

III. Aktualności
  1. Podczas zmianki styczniowej, po konsultacji z zelatorami zadecydujemy ostatecznie czy i w jakiej ilości zaprenumerujemy Różaniec.
  2. W sobotę 30 listopada br. pobłogosławiliśmy podczas Mszy św. członkinie i członków nowej róży św. Jana Kantego. Można stosunkowo szybko znaleźć wokół siebie wielu ludzi, również młodych, kóry chcą się modlić na różańcu.
  3. Zadanie opieki nad gablotą różańcową w grudniu br. i w pierwszych dniach stycznia 2020 r. przejmuje czwarta róża św. Anny, której zelatorką jest pani Anna Wiśniewska. Opiekę nad gablotkaw miesiącach roku 2020 można prześledzić z załączonym planie.
  4. Dyżur modlitewny w najbliższe środy podejmą rózę według załączonego harmonogramu na pierwsze półrocze 2020 roku. Chodzi o uzupełnienie odmawiania różańca przez róże, które w kończącej się turze modlitwy jeszcze tego nie czyniły. Potem wrócimy do odmawiania według kolejności od 1. do 9. róży.
  5. Środowa modlitwa różańcowa wpisana jest w Maraton modlitewny Totus Tuus. Rozpoczyna się po wystawieniu Najświętszego Sakramentu o godzinie 18.00 i powinna się skończyć ok. godziny 18.30, tak, żeby możliwie punktualnie można było rozpocząć odprawianie Mszy św. wieczornej. Zelator róży przychodzi o 17.55 do zakrystii, by poinformować celebransa nabożeństwa o gotowości odmawiania różańca.
  6. Intencje, które powinny koncentrować naszą czujność modlitwną w najbliższym czasie to: ostatnie tygodnie kolejnej edycji duchowej adopcji dziecka poczętego, modlitwa adwentowa o przyjęcie z wiarą Boga, który jest i który przychodzi, modlitwa za parafię, zwłaszcza o przydzielenie nowego duszpasterza po odejściu księdza Grzegorza.

    IV. Z najnowszego, grudniowego numeru Różańca polecamy:

            Artykuł opata tynieckiego, o. dra Szymona Hiżyckiego pt. Przebóstwiające Boże Narodzenie. Niech nas nie wystraszy teologiczny tytuł. Wejdźmy w tajemnicę Bożego Narodzenia otwierając drzwi komnaty dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem i drugie, do komnaty jak to wszystko mogło się stać możliwe.