Puste2 MENU
 | 

1. Papieska intencja ogólna na lipiec:

Aby ci, którzy wymierzają sprawiedliwość, działali uczciwie, by niesprawiedliwość, która przenika świat, nie miała ostatniego słowa.

W rozwinięciu intencji zamieczczonym w multimedialnym spocie papież powiedział:
Decyzje podejmowane przez sędziów wpływają na prawa i własność obywateli.
Niezależność sędziów powinna chronić ich przed faworyzowaniem i presją, która mogłaby zanieczyścić decyzje, które muszą podjąć.
Sędziowie muszą iść za przykładem Jezusa, który nigdy nie negocjuje prawdy.
Módlmy się, aby ci, którzy administrują sprawiedliwością, działali uczciwie i aby niesprawiedliwość panująca na świecie nie miała ostatniego słowa.

2. Aktualności duszpasterskie

a. zachęcamy do lektury artykułu z wakacyjnego numeru Różańca arykułu ks. Wojciecha Przybylskiego pt. Z Jezusem na wakacje.

b. 3 czerwca br. odszedł do Pana z naszej wspólnoty różańcowej śp. Jan Front z Róży Męskiej
Wieczne odpoczywanie racz Zmarłym dać Panie…
Przypominamy, że zgodnie z Ceremoniałem Żywego Różańca członkowie Żywego Różańca stanowiąc duchową rodzinę są zobowiązani do udziału w pogrzebie zmarłego członka Żywego Różańca oraz w modlitwach o spokój jego duszy. Zatem, jeśli to tylko możliwe, uczestniczmy w pogrzebach zmarłych z naszych Róż Różańcowych, w odprawianych Mszach Świętych o radość życia w niebie dla nich, oraz ogarniamy ich modlitwą w codziennie odmawianym dziesiątku Różańca, a także w środowym różańcu i podczas zmianek tajemnic różańca.

c.  W najbliższym czasie w środę o godz. 17.45 różaniec prowadzą:
- 10.07 – Róża III – tajemnice chwalebne
- 17.07 – Róża IV – tajemnice radosne
- 24.07 – Róża V – tajemnice światła
- 31.07 – Róża Vi – tajemnice bolesne
- 7.08 – Róża VII – tajemnice chwalebne

d. Z kalendarza liturgicznego:
-  16.07  (wtorek) – Wspomnienie N.M. Panny z Góry Karmel,
- 26.07 (piątek) – Wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców N.M. Panny,
- 2.08 (piątek) – Wspomnienie N.M. Panny Anielskiej.

e. Możliwość uzyskania odpustu zupełnego:
2.08 (piątek) – odpust „Porcjunkuli”

f. Pielgrzymki
         Pierwsza część sprawozdania z Ogólnopolskiej Pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę pod hasłem „W mocy Bożego Ducha z Pauliną Jaricot”
W grupie blisko 50-osobowej wyruszyliśmy z parkingu przy kościele o godz. 6.40. Podróż wypełniona modlitwą różańcową, śpiewem pieśni religijnych oraz dobrym humorem minęła nam niezwykle szybko.
        Zgodnie z planem spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.30 programem słowno – muzycznym przygotowanym przez Papieskie Dzieła Misyjne, który wprowadził zebranych w duchowość założycielki Żywego Różańca. Jak żyć w dzisiejszych trudnych czasach, gdy toczy się tyle wojen i zagrożony jest pokój, gdy tylu odchodzi od Kościoła, gdy niepokoi nas obojętność na wiarę katolicką, gdy tak liczne są prześladowania chrześcijan, zarówno krwawe, jaki i te bezkrwawe, kiedy „spycha się Boga do zakrystii” mówiąc, że wiara jest wyłącznie prywatną sferą życia. Na zadawane pytania słyszeliśmy odpowiedzi zaczerpnięte z myśli S.B. Pauliny Jaricot. Ona przecież żyła i zakładała Dzieła w czasach równie niespokojnych, a może nawet jeszcze bardziej trudnych, krwawych i brutalnych niż dzisiaj. Kilka lat przed Jej narodzinami wybuchła rewolucja francuska, która rozpoczęła ogromne prześladowania katolików we Francji. Jej rodzice n.p., chcąc Ją ochrzcić długo szukali kapłana wiernego Rzymowi, gdyż większość księży podpisała lojalność wobec rewolucji. Dialog prowadzili młodzi z Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego.
        Następnie, w krótkim wystąpieniu, ks. Szymon Mucha, dotychczasowy krajowy moderator Żywego Różańca i red. nacz. miesięcznika „Różaniec” podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w tworzenie i rozwój Żywego Różańca oraz za pielgrzymki na Jasną Górę.
Potem głos zabrał nowo wybrany krajowy moderator Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek. Przypomniał początki Żywego Różańca, a także jego szybki rozwój. Wspomniał bł. ks. I. Kłopotowskiego, który na różne sposoby propagował modlitwę różańcową w Polsce. Posłużył się porównaniem, mianowicie, że nasze modlitwy możemy traktować jako duchowe kwiaty. Modlitwa jest kwiatem, który nigdy nie usycha, zawsze pięknie pachnie i rozwija się. Wśród kwiatów modlitwy jedną z piękniejszych jest róża różańcowa. Jako moderator krajowy Żywego Różańca postawił sobie zadanie, by codzienna modlitwa różańcowa „tętniła życiem ludzkim”. Tego pragnęła założycielka zakładając dzieło i ta misja, która Jej towarzyszyła jest aktualna także dzisiaj.
Jako następna, siostra loretanka Wioletta Ostrowska opowiedziała o najnowszych pozycjach wydawanych przez siostry oraz zachęciła do ich czytania, szczególnie polecała „Różaniec” i „Misje Dzisiaj”.
        Z kolei ks. Maciej Będziński, były misjonarz, obecnie m.in. członek Zarządu Stowarzyszenia Żywy Różaniec, mówił o projektach już zrealizowanych przez Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, a także o obecnie budowanych kaplicach w Czadzie w ramach inicjatywy „Żywy Różaniec dla Misji”. (cdn)
Planowana pielgrzymka 24.08. (sobota) – Czerna, w programie:
godz. 10.00- Msza św., Droga Krzyżowa, czas wolny. Będzie możliwość przyjęcia Szkaplerza dla tych, którzy jeszcze nie należą, a chcieliby należeć do Rodziny Szkaplerznej. W planie jest jeszcze przejazd do Paczółtowic, gdzie nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Paczółtowskiej.
Wyjazd: godz. 8.30, powrót: ok. godz. 17.00, koszt: 20 zł.

f. Inicjatywy modlitewne
• W miesiącu lipcu staramy się odmówić każdego dnia Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa.
• Nie ustajemy w modlitwie o bezpieczeństwo i pobożność w czasie wakacyjnego wypoczynku.
• 25.07 (czwartek), we wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców, prosimy o wszelkie potrzebne łaski dla wszystkich kierowców.
 Wielka Nowenna Różańcowa
         W trwającym, drugim roku Nowenny mamy zgłębiać duchowość S.B. Pauliny Jaricot. Jej głębię znajdujemy w pozostawionych nam listach i innych drobnych dziełach. To w nich tkwi sekret skuteczności podejmowanych przez Nią działań.
         Pierwsza zasada Jej duchowości to zakochanie w Bogu: O Jezu, dobroci nieskończona, jakże hojna jest Twoja miłość! Tysiąc razy bardziej żarliwa, bardziej szczera, bardziej hojna niż moglibyśmy kiedykolwiek pojąć. Stałą praktyką Jej pobożności była adoracja Najświętszego Sakramentu.
         Drugą zasadą było powierzenie siebie i swoich działań Matce Bożej : Mam nadzieję, wbrew wszelkiej nadziei, że w naszej ojczyźnie znów nastaną lepsze dni. Gdyż nadzieję pokładam w orędownictwie Niepokalanej Królowej.
         Trzecią zasadą, jakiej się trzymała, była pokora. Gdy wychwalano Ją za Jej działalność, pisała: Jestem tylko zapałką, która rozpala ogień.
 Krucjata Jednej Intencji
          Do Krucjaty włączyło się już około 88 tysięcy osób.
          Krucjata Jednej Intencji to sposób na przyjęcie i wypełnienie prośby Fatimskiej Matki, by cała Polska i świat zjednoczyły się w pierwsze soboty miesiąca przy Niepokalanym Sercu Maryi. 
         Ustanowienie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca Maryja zapowiedziała 13.06.1917r. w czasie drugiego objawienia w Fatimie. Kiedy Łucja poprosiła M. Bożą, by zabrała dzieci do nieba, Maryja odpowiedziała: Tak! Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak tu zostaniesz przez jakiś czas. Jezus chce posłużyć się Tobą, aby ludzie Mnie poznali i pokochali. Chciałby ustanowić na świecie nabożeństwo do Mego Niepokalanego Serca. Po tych słowach dzieci zobaczyły Serce M. Bożej otoczone cierniami.
 Praktykowanie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca jest ważne z kilku powodów. Pierwszy jest oczywisty: jeśli Bóg prosi, to człowiek takiej prośbie odmówić nie może. Tym bardziej, że chodzi o pocieszenie Matki. Jak musi cierpieć Serce tej najbardziej na świecie kochającej Matki, gdy Jej ukochane dzieci okazują Jej nienawiść? A przecież każdy z największych nawet bluźnierców i wojujących ateistów jest dzieckiem Maryi. Ona wie, że Jej dzieci, raniąc Ją, szykują sobie wieczne potępienie. Czy ktoś, kto kocha Matkę Bożą, może odmówić prośbie o Jej pocieszenie?   cdn.

 3. Z życia S.B. Pauliny Jaricot - ciąg dalszy

          Paulina chciała zachować w tajemnicy to, co Ją spotkało, zwłaszcza przed mamą, która od pewnego czasu miała poważne problemy ze zdrowiem. Ale to okazało się niemożliwe, gdyż Jej ciało wykonywało dziwne ruchy, nad którymi nie mogła zapanować, z trudnością chodziła i mówiła, miała rozbiegany, nieobecny wzrok, była przygnębiona i pełna niepokoju, którego przyczyną były chore nerwy. Mama szybko zauważyła co dzieje się z córką. Bardzo to przeżyła. Jej choroba wyraźnie postąpiła. Do tego, niespodziewanie, w wieku 21 lat zmarł Narcyz, niepełnosprawny syn urodzony podczas rewolucji. Lekarze zabronili Joannie Jaricot spotkań z córką gdyż widok cierpienia jednej, pogarszał stan zdrowia drugiej. W „Autobiografii” Paulina wspomina, że nim ten zakaz został wydany, mama pojawiła się przy Jej łóżku i pocałowała na pożegnanie mówiąc: Boże, pobłogosław Paulinę. To było ich ostanie spotkanie i ostatnie słowa, jakie Paulina usłyszała z ust mamy.
        Wcześniej Paulinę i Jej mamę połączyła szczególna więź: każda ze swej strony ofiarowała się Bogu za ocalenie życia drugiej. Wkrótce po ostatnim spotkaniu, wypowiadając słowa : Dziękuję, mój Boże! Paulina będzie cała Twoja! Joanna Jaricot zmarła.
        O śmierci mamy Paulina dowiedziała się dopiero 3 miesiące później. Ale zanim usłyszała tę smutną wiadomość, przystąpiła do spowiedzi i Komunii świętej, a kiedy przyjęła do serca P. Jezusa, stan Jej zdrowia poprawił się, ataki minęły. Pan przyjął ofiarę mamy. (cdn)

        Z książeczki : „Myśli Pauliny Jaricot na każdy dzień”
4.07: Całą nadzieję pokładaj w potężnym wstawiennictwie Maryi!
26.07: Radujmy się chwałą, jaką Maryja oddaje Trójcy godnej czci, łaskami, jakie od Niej otrzymała, i całkowitą wiernością, która od chwili Jej niepokalanego poczęcia w łonie św. Anny, aż po ostatnie tchnienie Jej życia nie pozostawiła żadnej pustki w tym arcydziele rąk Pana.