Puste2 MENU
 | 
I. Papieska intencja powszechna: W listopadzie papież Franciszek poprosił nas, byśmy się pomodlili:

        Aby postęp w dziedzinie robotyki oraz sztucznej inteligencji zawsze pozostawał w służbie człowiekowi.       W multimedialnym spocie rozwijającym znaczenie intecji papież powiedział:   
Sztuczna inteligencja znajduje się u podstaw epokowej zmiany, którą przeżywamy. Robotyka może uczynić możliwym lepszy świat, jeśli będzie powiązana z dobrem wspólnym. Bo jeśli postęp technologiczny zwiększa nierówności, to nie jest to prawdziwy postęp. Przyszły rozwój powinien być ukierunkowany na poszanowanie godności osoby i Stworzenia. Módlmy się, aby postęp robotyki i sztucznej inteligencji był zawsze w służbie człowieka… by “był ludzki”.

      II.  Z nauczania papieskiego: Mamy odmawiać różaniec kontemplując. Czym jednak jest kontemplacja? 13. rozdział Listu Apostolskiego Rosarium Virginis Mariae papieża Jana Pawła wskazuje, że początkiem kontemplacji jest wspominanie. Historia zbawienia to ciąg wydarzeń zainicjowanych i wypełnionych przez Boga, znanych człowiekowi. Człowiek może i powinien je wspominać.  Kiedy je wspomina, przekonuje się o wszechmocy i wierności Boga. Jest gotów Go uwielbiać, wejść z Nim w aktualizujący dialog.
          Przypomnijmy sobie scenę wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej. Czytając ten fragment Ewangelii wspominamy gwałtowność Chrystusa. Zwykle łagodny, miłosierny i pojednawczy, tutaj użył narzędzia konfrontacji.  Jako doskonała i uporządkowana Świątynia Ducha Świętego nie mógł się zgodzić na zgiełkliwy handel w świątyni, uniemożliwiający dostęp do Boga. Wspominam Jezusa oburzonego trwałym naruszaniem skupienia i pokoju w domu Ojca. Rozumiem, że gwałtowność Chrystusa jest potrzebna  również mnie, stale, gdy wspomnę tą scenę. Są przecież i we mnie, świątyni Ducha Świętego sfery zabałaganione roztargnieniem, interesowną kalkulacją, wygodnictwem, pokusą pójścia na minimalizm, próżnością. Stawiam te kramy jeden na drugim, bardzo blisko mnie. Nie ma innego wyjścia jak powywracać te kramy wciskające się jeden na drugiego i nie pozwalające mi spotkać się z Bogiem.
            Podobnie w różańcu. Wspominam nawiedzenie. Wiem, że muszę wyjść i to nawet z pośpiechem do kogoś z rodziny. Z przemienienia zapamiętałem, że w górach widać więcej i łatwiej zrozumieć.  W strachu o przyszłość nie zapominam o modlitwie. To aktualizacja Konania Jezusa w Ogrojcu. W sobie powinienem zachować nadzieję. W innych ją budzić albo podtrzymywać. Nie byłbym zdolny do tego działania, gdyby nie zmartwychwstanie Jezusa. 
             Kontempluję - pisze papież - czyli nawet podczas wspólnej modlitwy różańcowej wchodzę do izdebki swego wnętrza, by poznać życie Jezusa.  Odnoszę rozważane tajemnice do siebie, wspominam łaskawość Boga, przyjmuję łaskę, którą dla mnie przygotował i staję się Jemu podobny, pozwalając Mu działać poprzez moje życie.   

          III. Aktualności i dyżury modlitewne.
         1. Dziękujemy różom za poprowadzenie modlitwy różańcowej w kolejne dni października poza zwyczajnym harmonogramem. W listopadzie wracamy do stałego harmonogramyu dyżuru różańcowego w wieczory środowe, mianowicie: 
   
           4 listopada 2020: Róża V, św. Jadwigi Królowej, zelatorka  p. Ewa Kempa, Część Bolesna
        11 listopada 2020: Róża VI, św. Faustyny, zelatorka p. Barbara Kowalczyk, Część Chwalebna 
        18 listopada 2020: Róża VII, św. Teresy od Dzieciątka Jezus,  zelatorka p.  Katarzyna Maciaszkiewicz, Część Radosna
         25 listopada 2020: Róża VIII,  św. Ojca Pio,  zelatorka p. Barbara Kowalczyk, Część Światła
            2 grudnia 2020: Róża IX, św. Kazimierza Królewicza, zelator p. Stanisław Gil, Część Bolesna      
            9 grudnia 2020: Róża I, św. Rity, zelatorka  p. Mariola Kubicz, Część Chwalebna

          2. Wystrój gabloty Żywego Różańca zapewnia w listopadzie Róża I św. Rity, z zelatorką, p. Mariolą Kubicz. 
          3. Dziękujemy za włączenie się róż w inicjatywę modlitewną Różaniec do granic nieba, kóra dała nam możliwość za przyczyną dzieci nienarodzonych i utraconych, jak równiez budziła naszą świadomość przebłagania za grzechy dorosłych odpowiedzialnych za abortowanie nienarodzonych.  
          4. Jak co roku zapraszamy członków Żywego Różańca Archidiecezji Krakowskiej do włączenia się w Jerycho Żywego Różańca, przeżywane na początku Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Nie gromadzimy się w jednym miejscu, lecz modlimy się tam, gdzie możemy. Każdy może odmawiać różaniec i inne modlitwy w kościele, we własnym mieszkaniu lub gdzie indziej (własna izdebka, jak sugeruje JP 2 w powyżej rozważanym fragmencie swego listu). Znając układ swoich zajęć każdy może też zaplanować godzinę, w której włączy się we wspólną modlitwę.
        Jerycho rozpocznie się w sobotę, 28 listopada, przed pierwszą Niedzielą Adwentu, o godz. 20.00 i zakończy się w następną sobotę, 5 grudnia, o godz. 20.00. 
         
Zgłoszenie dokonuje się drogą elektroniczną. Na tej stronie internetowej znajduje się więcej pomocy do przeżywania tej modlitwy. Zachęcamy do odwiedzenia strony.  
          5. Proszę o zainteresowanie w obrębie róży sobą nawzajem, czy komuś z bliskich nie potrzeba natychmiastowej pomocy. Proszę o modlitwę za wstawiennictwem MB Miłosierdzia zwłaszcza w Jej święto, czyli 16 listopada br. o ustanie pandemii i o jedność, pokój i zgodę w naszej Ojczyźnie, zwłaszcza we wszystkich przejawach życia, w kórych sami uczestniczymy.     
          
            IV. Wyczytane w Różańcu

            W życzeniach, albo przy pożegnaniu, zwłaszcza od marca br. życzymy sobie zdrowia i dodajemy argumentację: ...bo zdrowie jest najważniejsze. No a co, gdyby zdrowia zabrakło? Gdybyśmy zostali tak drastycznie go pozbawieni, że poprowadziłoby do smierci? Jako wierzący też nie jestesmy bez wyjścia. Perspektywę czegoś wazniejszego i bardziej ostatecznego, niż zdrowie otwiera przed czytelnikami najnowszego, listopadowego numeru różańca bp Krzysztof Włodarczyk, sufragan koszalińsko-kołobrzeski w artykule Nadzieja powszechnego zbawienia . Zachęcamy do klektury całego  numeru naszego czasopisma.