Puste2 MENU
 | 
         
           I. We wrześniu w ogólnej intencji papieskiej Franciszek poprosił nas byśmy się modlili:

        Abyśmy wszyscy odważnie wybierali prosty i zrównoważony ekologicznie styl życia, doceniając młodych ludzi, którzy się w to mądrze angażują.        
W multimedialnym spocie rozrzerzającym znaczenie intencji papież powiedział:

        Kto wprowadza nowe projekty mające na celu ochronę i zachowanie środowiska? Bez wątpienia, młodzi ludzie. Wiedzą oni doskonale, że poprawa stanu środowiska naturalnego i postęp społeczny idą w parze. My, dorośli, możemy się wiele nauczyć od młodych ludzi. Korzystajmy z ich przykładu, zwłaszcza w tym czasie kryzysu, kryzysu sanitarnego, kryzysu społecznego, kryzysu środowiskowego zastanówmy się nad naszym sposobem życia.
        Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie mają odwagę podejmować projekty na rzecz poprawy stanu środowiska i społeczeństwa, ponieważ te dwie rzeczy idą ze sobą w parze. My, dorośli, możemy się wiele nauczyć od młodych ludzi, ponieważ we wszystkim, co ma związek z troską o planetę, młodzi ludzie są na czele. Skorzystajmy z ich przykładu, zastanówmy się, zwłaszcza w czasie kryzysu, kryzysu zdrowotnego, kryzysu społecznego, kryzysu ekologicznego, zastanówmy się nad naszym stylem życia. Nad tym, w jaki sposób się odżywiamy, jak konsumujemy, jak się przemieszczamy, jak używamy wody, energii i tworzyw sztucznych, a także nad tym, jak wiele dóbr materialnych jest często szkodliwych dla Ziemi.
          Wybierzmy zmianę!
           Podążajmy z młodymi ludźmi w kierunku prostszego i bardziej przyjaznego środowisku stylu życia.

       
   II. Z nauczania papieskiego o różańcu - List apostolski JP 2 Rosarium virginis Mariae, 22

         
  Papież w przywołanym punkcie sięga po tajemnice bolesne różańca. Zaznacza znaczenie okresu liturgicznego Wielkiego Postu, zwłaszcza rozważania stacji drogi krzyżowej. One to pomagają odmawiającemu różaniec poznać znaczenie boskiej miłości wobec człowieka. W porządku odmawiania tajemnic bolesnych Jan Paweł 2 widzi konstytutywne znaczenie modlitwy Jezusa w Ogrojcu. Tam stało się jasne, że Bóg Ojciec nie waha się posłać Syna Bożego na śmierć za zbawienie człowieka. Tam znajdujemy synowską zgodę Jezusa na podjęcie posługi miłości wobec człowieka przez mękę i śmierć. 
            Jest dla papieża jasne, że odmawiając tajemnice bolesne uczymy się potęgi miłości Boga do człowieka. Czy jest wśród nas ktoś, kto w swym życiu przynajmniej na krótką chwilę nie zwątpił w miłość Boga do siebie? Przecież każdemu z nas się to zdarza. Żeby przeżyć z wiarą takie chwile, bardzo pomaga bolesna część różańca świętego.
           Ale nie tylko to.
           Rozważanie części bolesnej różańca świętego pomaga nam również w zrozumieniu znaczenia człowieka w Bożym planie zbawienia. Papież przywołuje słowa Piłata z pasji, kóry po biczowaniu Jezusa wyprowadza go przed tłum, na dziedziniec Antonii. Oto człowiek wypowiedziane przez Piłata ma zdaniem papieża swoje pierwotne, bezpośrednie znaczenie: tak, to jest właśnie ten człowiek, który was intrygował, którego baliście się, ale jednocześnie ten, którego ubóstwialiście. Stoi przed wami. Jest do waszej dyspozycji, jest zdany na waszą łaskę i niełaskę, nie jest już dla was tajemnicą, jest dla was możliwy do poznania bez żadnych tajemnic.
             Jednak papież nie zatrzymuje się na sensie bezpośrednim tych słów. Siegając do ich głębszego sensu zwraca naszą uwagę, że Oto człowiek wypowiedziane przez namiestnika rzymskiego w czasie procesu Jezusa może odnosić się do mnie. Popatrz jak Jezus cierpi będąc konsekwenty w przyjęciu woli Ojca, popatrz jak wiele daje od siebie, jak pozbywa się majestatu nauczyciela  i wygody człowieka poważanego, autorytetu. Popatrz i staraj się zrozumieć jak jesteś dla niego ważny. 
            Jesteś zawsze świadom swojej godności? Nigdy nie gardziłeś sobą? Udało ci się poznać bliźniego? Naprawdę nie masz o nim nic dobrego do powiedzenia? Zacznij odmawiać część bolesną różańca świętego, a nauczysz się znaczenia siebie i innych dla Boga - zdaje się podpowiadać papież. 

        III. Aktualności

        1. O wystrój gabloty Żywego Różańca zadba we wrześniu p. Anna Wiśniewska z czwartą różą żeńską św. Anny.

        2. Dyżur animowania modlitwy różańcowej w środowe wieczory we wrześniu i w październiku podejmą róże według następującej kolejności:

Data

Róża

Zelator(ka)

Część różańca

15 września 2021

IV, św. Anny

p. Anna Wiśniewska

Bolesna

22 września 2021

V, św. Jadwigi Królowej

p. Ewa Kempa

Chwalebna

29 września 2021

VI , św. Faustyny 

p. Barbara Kowalczyk

Radosna

6 października 2021

VII, św. Teresy od Dzieciątka Jezus

p. Katarzyna Maciaszkiewicz

Światła

13 października 2021

VIII, św. Ojca Pio

p. Barbara Kowalczyk

Bolesna


          3. W ostatnią sobotę września planowana jest 12. Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Jest pomyślana jako dziękczynienie za beatyfikację bł. Stefana Wyszyńskiego, dla tego przyjęła hasło zaczerpnięte z nauczania Prymasa Tysiąclecia Modlitwą rożańcową powiążcie wasze serca.  W programie pielgrzymki:
10.00 Modlitwa na rozpoczęcie i przywitnie
10.15 Konferencja i komunikaty
11.15 Współna modlitwa różańcowa
12.00 Eucharystia pod przewodnictwem Metropility Krakowskiego, Arcybiskupa Marka Jedraszewskiego
        Zelatorzy niech przeprowadzą rozeznanie w różach dotyczące zainteresowania pielgrzymką w celu zamówienia odpowiedniego środka transportu. Informacje zbierzemy jutro, w poniedziałek 13 września podczas spotkania parafialnej rady Żywego Różańca.

           4. Nowa róża młodzieżowa, której powstanie w parafii, obok siedmiu róż żeńskich, jednej koedukacyjnej i jednej męskiej cały czas omadlamy, ma już swoją zelatorkę, p. Milenę Suligę. Ma przede wszystkim swego patrona, bł. Stefana Wyszyńskiego. Nie ma natomiast jeszcze wystarczającej ilości osób do założenia choćby płatka (potrzebnych jest pięć osób, żeby mogły odmawiać przynajmniej część rózańca). Ufamy, że jeśli to dzieło jest zgodne z wolą Pana Boga, to właśnie błogosławiony Patron będzie nas od dzisiaj wspomagał w jej powstaniu. Są szanse na pozyskanie nowych członków róży z grupy oazy młodzieżowej i spośród rodzin dzieci przygotowujących sie do przyjęcia pierwszej komunii św. Słuchając natchnień Ducha Świętego jesteśmy dobrej myśli. 

            5. Najbliższe spotkanie parafialnej rady Żywego Różańca (zelatorek i zelatorów z moderatorem parafialnym) w najbliższy poniedziałek (13 września br.) o godzinie 17.00 na plebanii.

            6. W naszych modlitwach pamiętajmy we wrześniu o dziękczynieniu za beatyfikację nowych polskich błogosławionych oraz o wypraszaniu owoców papieskiego pielgrzymowania do naszych pobratymców, na Węgry i na Słowację.

             IV. Wyczytane w Różańcu.
      
           Obaj byli arcybiskupami warszawskimi. Choć żyli w różnych czasach, obaj wyraźnie i odważnie sprzeciwiali się okupantowi, broniąc praw społeczeństwa, któremu służyli, wypowiadając nieustępliwe: Non possumus. Zachęcamy do lektury artykułu o tym tytule autorstwa ks. dra Roberta Ogrodnika w najnowszym, wrześniowym numerze miesięcznika Różaniec w całości poświęconemu Błogosławionemu Prymasowi Tysiąclecia.