Puste2 MENU
W styczniu papież Franciszek poprosił nas byśmy się modlili: 

    Aby ludzie, którzy cierpią z powodu dyskryminacji i prześladowań religijnych, mogli znaleźć w społeczeństwach, w których żyją, uznanie i godność, które wynikają z bycia braćmi i siostrami”.     
Spot multimedialny tradycyjnie rozwija rozumienie papieskiego zamysłu: 

     67% ludności świata żyje w krajach, w których odmawia się prawa do wolności religijnej. „Jak możemy w tym cywilizowanym społeczeństwie pozwalać na prześladowanie ludzi tylko za to, że publicznie wyznają swoją wiarę?” Jeśli pozwolimy, aby to, co nas różni, nas rozdzieliło, stracimy z oczu coś fundamentalnego: „Jako istoty ludzkie mamy tak wiele wspólnego, że możemy żyć razem, przyjmując nasze różnice z radością bycia braćmi”.
       Idźmy za radą, którą daje nam Papież w swojej styczniowej intencji modlitewnej: „Wybierzmy drogę braterstwa”.
    „Jak to możliwe, że wiele mniejszości religijnych cierpi dziś z powodu dyskryminacji lub prześladowań? Jak możemy w tym cywilizowanym społeczeństwie pozwalać na prześladowanie ludzi tylko za to, że publicznie wyznają swoją wiarę? Jest to nie tylko nie do przyjęcia, jest to nieludzkie, jest to szaleństwo. Wolność religijna nie ogranicza się do wolności kultu, to znaczy, że wyznawcy mogą odprawiać nabożeństwa w dniu wyznaczonym przez ich święte księgi, ale sprawia, że doceniamy drugiego człowieka w jego odmienności i uznajemy w nim prawdziwego brata.
        
Jako istoty ludzkie mamy ze sobą tak wiele wspólnego, że możemy żyć razem, przyjmując różnice z radością bycia braćmi i siostrami. I niech mała różnica, czy też istotna różnica, jak ta religijna, nie przesłania wielkiej jedności bycia braćmi. Wybierzmy drogę braterstwa. Bo albo jesteśmy braćmi, albo wszyscy przegrywamy.


           II. Z nauczania papieskiego, List apostolski Rosarium Virginis Mariae, 26

          Czy nie należy uznać, że różaniec wymagający od nas wielokrotnych powtórzeń tych samych formuł, jest jest jałowy i nużący? Z tą wątpliwością mierzy się papież Jan Paweł II w 26 punkcie Listu Apostolskiego o Różańcu. Proponuje porównać powtórzenia modlitewne z treścią rozmowy i wspomnień podejmowanych przez kochające się osoby. W takiej relacji powtórzenia nas nie nużą. Oczekujemy ich. Powracamy do nich. Ciągle jest nam mało rozmowy, wspomnień, rozpamiętywania szcześliwych chwil poświęconych na spotkanie z ukochaną, z ukochanym. Trzeba uznać różaniec za wyraz nigdy nie znużonej miłości, która ciągle powraca do ukochanej osoby z gorącymi uczuciami, które, choć podobne w przejawach, są zawsze nowe ze względu na przenikającą je czułość - proponuje papież. 
        Dalej prowadzi nas do poznania Serca Jezusa. Ono jest, owszem, przepełnione miłosierdziem i przebaczeniem. Wszak to Serce Zbawiciela, które uwalnia nas ze zniewoleń i grzechów, ale jest to również serce ludzkie, serce podobne naszemu, serce zdolne do rozmaitych poruszeń, które przynosi uczucie. Jezus, jak ukochany, chce słyszeć, że jest kochany. Chce to słyszeć wielokrotnie. Wystarczy wspomnieć wzruszający dialog Mistrza z Piotrem po zmartwychwstaniu. « Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? ». Aż trzy razy postawione jest to pytanie, aż trzy razy zostaje udzielona odpowiedź: « Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham » (por. J 21, 15-17) czytamy w Rosarium Virginis Mariae.

         III. Aktualności

     1. Dziękujemy za aktualizację gabloty Żywego Rózańca na styczeń p. Stanisławowi Gilowi, zelatorowi róży św. Kazimierza Królewicza, w lutym o aktualizację gazetki różańcowej prosimy różę I św. Rity pod opieką p. Marioli Kubicz. Dziękujemy wszystkim tym, którzy dokładają starań, by treść zamieszczona w gablocie była dostępna i łatwo zauważalna a świadectwo zawarte w obrazie i tekście zachęcające i przekonywujące. To jedna z możliwości znalezienia kolejnych członkiń i członków naszych róż.
         Bóg pobłogosławi nasze zaangażowanie i pracowitość owocem nowych członków róż. Pokaż mi swój warsztat, to czym żyjesz, a powiem Ci, czy mnie przekonałeś do siebie i czy chciałbym się z Tobą modlić. 

        2. Środowe dyżury parafialnego odmawiania różańca w najbliższym miesiącu przedstawiają się następująco:


Data

Patron róży  Zelator Róży  Część różańca 

5 stycznia 2022

X, bł. Stefana Wyszyńskiego

p. Milena Suliga

Bolesna

12 stycznia 2022

I , św. Rity

p. Mariola Kubicz

Chwalebna

 19 stycznia 2022

II, św. Jana Kantego

ks. Zbigniew Zięba

Radosna

26 stycznia 2022

III, św. Moniki 

p. Władysława Tekiela

Światła

2 lutego 2022

IV, św. Anny

p. Anna Wiśniewska

Bolesna

9 lutego 2022

V, św. Jadwigi Królowej

p. Ewa Kempa

Chwalebna

            3. Od miesiąca znamy szczegóły dotyczące wizyty duszpasterskiej. Opublikowaliśmy je we wszystkich ścieżkach komunikacji parafialnej, czyli w biuletynie Wspólnota, na stronie internetowej parafii i w gablotach parafialnych. Księża cierpliwie udzielają również stosownych informacji wszystkim dzwoniącym. Ciągle jednak trzeba jeszcze co nieco przypomnieć. 
          Trzeba mieć na względzie to, że kiedy jesteśmy w rejonie kolędowym, nie jesteśmy w stanie odbierać stacjonarnych połączeń telefonicznych. Przypominamy to, bo czasem zdarza się, że wierni dzwonią i nie mogąc się dodzwonić, irytują się brakiem dyżurującego. Otóż wszyscy kapłani dyżurujemy w mieszkaniach parafian, którzy zaprosili nas z wizytą kolędową. Telefoniczne rozmowy najlepiej przeprowadzić podczas dyżuru w kancelarii. Wtedy z pewnością dyżurujący ksiądz odbierze telefon. 
          Prosimy również by uwrażliwiać niezorientowanych na dwudrożny charakter udzielanego przez nas błogosławieństwa kolędowego. Pierwszy w domach gospodarzy i drugi podczas Mszy św. wieczornej odprawianej w każdy dzień wizyty kolędowej. 
          Dziękujemy za organizowanie się wiernych, którzy w ramach pomocy dobrosąsiedzkiej pomagają nieświadomym i roztargnionym odnależć się w szczegółach wizyty duszpasterskiej. Im więcj sugestii i porad w tym względzie - tym lepiej. 

         4.  Zachęcamy w trwającym, ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Rodziny Amoris Laetitia do modlitwy za rodziny i o powołania kapłańskie i zakonne z naszych rodzin.
 
         5. Rozpoczynamy rok piąty wielkiej nowenny przed 200-leciem Żywego Rózańca (2018-2026) który skoncentruje naszą uwagę wstawienniczą na tym, że żywy Różaniec Żywy Różaniec jest wsparciem dzieła misyjnego.

      6. Najświeższy numer Zelatora opublikował szczegóły dotyczące pielgrzymki autokarowej na beatyfikację Służebnicy Bożej Pauliny Jaricot w Lyonie 22 maja br. Koszt sześciodniowej pielgrzymki to 2690 PLN. Czas trwania pielgrzymki od 19 do 24 maja br. Zajmiemy się tym tematem podczas najbliższej lutowej zmiany tajemnic różańcowych (6 lutego br.) ale już dzisiaj warto przeanalizować szczegóły pielgrzymowania i rezerwować czas i pieniądze na wyjazd. Zapraszamy i prosimy o modlitwę za przyczyną św. Filomeny, patronki Żywego Rózańca o pomyślność w przygotowaniu i przebiegu pielgrzymki. 

         IV. Wyczytane w Różańcu

        
Imię Jezus powinno być dla nas najdroższe i najmilsze. W nim jest nasze zbawienie, ono przybliża Boże błogosławieństwo nad nami. Ono też kosztuje. Jezus mówi o tym, że ze względu na to Imię mogą nas spotkać prześladowania. Wypowiadanie tego Imienia może wymagać odwagi.
      Jednak najczęstsze uchybienia wierzących wobec Imienia Bożego, Imienia Jezus, prowokują sami wierzący. Nie potrzeba do tego prześladowców Imienia Bożego. Jakie to uchybienia? Przeczytajcie w artykule jezuity, o. Dariusza Kowalczyka pt. Gdy wzywamy Pana...