Puste2 MENU
 | 
      Wyruszamy nocą z 16 na 17 styczna br. 
    Zapraszamy mężczyzn do programu Exodus90, do radykalnego, trzymiesięcznego wyzwania modlitwy i postu przed świętami Wielkanocnymi. 
      Spotkanie organizacyjne w niedzielę, 16 stycznia br. po mszy o godzinie 9.00 w sali nr 6 (w poziomie kościoła dolnego). Zainteresowani mogą kontaktować się z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
       Exodus90 to 90-cio dniowy program ćwiczeń duchowych dla mężczyzn. Opiera się on na trzech filarach: modlitwie, ascezie i braterstwie. W ramach modlitwy każdy uczestnik zobowiązuje się odmawiać godzinę świętą. Przez cały okres ćwiczeń czytamy również kolejne fragmenty Księgi Wyjścia, a także rozważania na jej podstawie. Komentarze skupiają się na porównaniu niewoli Izraelitów do niewoli grzechu i uwikłania w wygody życia oraz na rozważaniu dróg, jakimi Bóg nas z tej niewoli wyprowadza.
          Do głównych praktyk ascetycznych należy rezygnacja z alkoholu czy słodyczy, post ilościowy w środy i piątki, ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem i telefonem do wykonywania wyłącznie koniecznych czynności, zimne prysznice.
    Trzecim elementem jest braterstwo. Mężczyźni nawzajem modlą się za siebie i wspierają w wytrwaniu w powziętych postanowieniach. Grupa spotyka się co najmniej raz w tygodniu na wspólną modlitwę i rozważanie oraz raport z wykonania praktyk ascetycznych w minionych dniach.

___________________________

         Początki Exodusu to program łaczący się z formacją seminaryjną. Zaproponował go ks. Brian Doerr, wicerektor seminarium w Mount St. Mary’s w Emmitsburgu, w amerykańskim stanie Maryland. W czasie swojej posługi chętnie spędzał czas z klerykami, poznając ich troski i trudności. W ten sposób odkrył, że wielu z nich przystępując do święceń, nie jest tak wolnymi ludźmi, jak mogliby być.
         Wybrał 5 mężczyzn i zaproponował im 90-dniowe wyzwanie, które poprawiło ich życie. Jego program oparł na tradycji wczesnego Kościoła, kładąc duży nacisk na ascezę. Po dwóch latach program ten wyszedł poza mury seminarium i do ćwiczenia zaczęli dołączać kolejni mężczyźni – tym razem świeccy.
           Dziś program zrzesza ponad 35000 mężczyzn w 65 krajach na całym świecie.