Puste2 MENU
 | 
           W lutym Franciszek poprosił nas, abyśmy pomodlili się:

Za kobiety, które są ofiarami przemocy, aby społeczeństwo brało je w obronę, otaczało troską i wspierało w cierpieniach.


         
W multimedialnym spocie rozwijającym sens intencji papież powiedział:
         Dzisiaj nadal spotykamy kobiety, które cierpią z powodu przemocy. Przemocy psychologicznej, przemocy werbalnej, przemocy fizycznej, przemocy seksualnej. Liczba kobiet, które są bite, obrażane, gwałcone robi wrażenie. Różne formy nadużyć, których doświadcza wiele kobiet, są hańbą i degradacją dla całej ludzkości. Dla mężczyzn i dla całej ludzkości.
        Świadectwa ofiar, które ośmieliły się przerwać milczenie, są wołaniem o pomoc, którego nie możemy zignorować. Nie możemy patrzeć w drugą stronę. Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy, aby były chronione przez społeczeństwo i aby ich cierpienie było dostrzeżone oraz wysłuchiwane przez wszystkich

      
I. Z nauczania papieskiego :  
      Wiemy już, że różaniec jest medytacją. Że modląc się z Maryją tą modlitwą poznajemy Chrystusa i upodabniamy się do Niego. Różaniec jest też prośbą - uczy nas Jan Paweł II.
       Czy to nie nazbyt zuchwałe, bym ja - pył i proch - prosił o cokolwiek Boga? Nie, to nie jest zuchwałość. Mamy gwarancję skuteczności naszej prośby skierowanej do Boga. Te gwarancje to dobroć samego Ojca, pośredniczenie Chrystusa i działanie Ducha Świętego, który przyczynia się za nami w naszych modlitwach.  Chrystus i Duch Święty wzbudzają w nas modlitwę, a Maryja wstawia sie za nami w modlitwie.
        Każdy z nas słyszał, bądź też najprawdopodobniej modlił się modlitwą św. Benarda: Pomnij o Najświętsza maryjo Panno, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka. Tego ducha ufności w moc wstawiennictwa NMP zawarł w poetyckiej strofie Boskiej Komedii wędrując po niebie Dante Alighieri, którego 700-tną rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy. Warto zacytować poetycki dwuwiersz najznakomitszego poety średniowiecza: Pani, tej jesteś mocy i szczodroty, że kto chcąc łaski do Cię nie ucieka, taki bez skrzydeł waży się na loty.

         
Korzystajmy  śmiało z różańca jako modlitwy prośby wierząc, że Matka Najświętsza modli się z nami i za nas, kiedy odmawiamy tę modlitwę - zdaje się przekonywać papież w 16 punkcie Listu Apostolskiego o różańcu Rosarium Virginis Mariae

         II. Dyżury i aktualności 
         1. W bieżącym miesiącu dyżur modlitwy różańcowej w czasie adoracji Najswiętszego Sakramentu przed Mszą św. wieczorną podejmą następujące róże: 
10 lutego 2021, Róża  IX, św. Kazimierza Królewicza zelator p. Stanisław Gil odmówi Część Chwalebną
17 lutego 2021,  Róża I, św. Rity, zelatorka p. Mariola Kubicz odmówi Część Radosną bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. o godzinie 17.00
24 lutego 2021,  Róża II, św. Jana Kantego, zelator ks. Zbigniew Zięba odmówi Część Światła
   3 marca 2021, Róża III, św. Moniki, zelatorka Władysława Tekiela, odmówi Część Bolesną
10 marca 2021, Róża IV, św. Anny, zelatorka Anna Wiśniewska, odmówi Część Chwalebną
 
         2. Za wystrój gabloty różańcowej odpowiedzialną w lutym jest p. Anna Wiśniewska z różą IV św. Anny

         3. Wobec rezygnacji z formacji seminaryjnej kleryków Arkadiusza i Maćka prosimy o serdeczną modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa, życia zakonnego i konsekrowanego z naszej wspólnoty parafialnej, jak również o modlitwę w intencji owocnego dla samych zainteresowanych i dla Kościoła powrotu byłych kleryków do życia świeckiego.

          4. Zbliża się Środa Popielcowa. Prosimy róże o udział w czterdziestogodzinnym nabożeństwie na progu Wielkiego Postu i o modlitwę w intencji nawrócenia, czy poprawy dla wszystkich wiernych, którym szczególnie tego potrzeba. Prosimy także o modlitwę w intencji owocnego przeżycia rekolekcji parafialnych i o światło Ducha Świętego dla rekolekcjonistów. 

          5. Mamy też delikatna prośbę o modlitwę w intencji owocnego życia sakramentalnego dla rodzin żegnających swych Zmarłych podczas pogrzebu. Niestety coraz częściej najbliżsi Zmarłego nie przystępują do komunii św. Wierzymy, ze wspólna modlitwa pomoże wzbudzić wiarę w moc Eucharystii otwierającej Zmarłemu drzwi Domu Ojca.     

          6. Dziękujemy wszystkim, którzy w trecim roku Wielkiej Nowenny Różańcowej modlili się w jedności Ojcem Świętym i z Kościołem. W styczniu rozpoczęliśmy kolejny, czwarty rok przygotowania do 200-lecia Żywego Różańca założonego przez Służebnicę Bożą Paulinę Jaricot. Rok ten przeżywamy pod hasłem Różaniec modlitwą o zbawienie innych.    
          W zwiazku z tematem roku mamy delikatną prośbę o modlitwę w intencji owocnego życia sakramentalnego dla rodzin żegnających swych Zmarłych podczas pogrzebu. Niestety coraz częściej najbliżsi Zmarłego nie przystępują do komunii św. Wierzymy, ze wspólna modlitwa pomoże wzbudzić wiarę w moc Eucharystii otwierającej Zmarłemu drzwi Domu Ojca.

          III. Wyczytane w Różańcu.                  

          Miał 5 lat kapłaństwa. Był luty, 18 lat temu. Samochód, którym jechał ze znajomymi jako pasażer, wpadł w poślizg. Przy uderzeniu wypadł przez tylną szybę – złamał kręgosłup i uszkodził rdzeń kręgowy. Dziś ma całkowicie zniesione czucie od piersi do końca palców stóp. Nie czuje w połowie  ciała niczego: dotyku, ciepła, zimna. 
          Co czuje w sercu? Przeczytajcie artykuł ks. Marka Bałwasa w najnowszym numerze Różańca. Najlepiej zapoznajcie się z całym numerem.