Puste2 MENU
 | 
          Od kilku miesięcy brakuje u św. Jana Kantego cichej, skromnej postaci Profesora, który przychodził regularnie na niedzielną Eucharystię z mieszkania usytuowanego tuż obok kościoła i zajmował miejsce w bocznej ławce z witrażem stworzenia świata w tle.
          Profesor zmarł w Dzień Zaduszny, 2 listopada br. Msza św. żałobna zostanie odprawiona w dniu 9 listopada 2018 (piątek) o godz. 11.00 w kolegiacie św. Anny w Krakowie. O godz. 13.15 nastąpi odprowadzenie urny z prochami Zmarłego od bramy głównej cmentarza Rakowickiego na miejsce wiecznego spoczynku w Alei Zasłużonych. Prześledźmy uniwersyteckie memento i biogram Pana Profesora

 
         Jerzy Wyrozumski urodził się w 1930 w Trembowli, na terenie dzisiejszej Ukrainy. W 1955 r. ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na UJ kierował Zakładem Historii Polski Średniowiecznej, był też dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego i prorektorem, sekretarzem generalnym Polskiej Akademii Umiejętności i prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
          Laureat licznych nagród. W 1995 r. otrzymał srebrny medal Cracoviae Merenti, przyznawany za zasługi dla miasta. Był doktorem honoris causa polskich i zagranicznych uczelni. Napisał m.in. Historię Polski do roku 1505, Dzieje Polski średniowiecznej, biografię Kazimierz Wielki oraz Dzieje Krakowa poświęcone wiekom średnim.

       Nakłoń, Panie, ucho ku prośbom pokornie przez nas zanoszonym do Twego miłosierdzia i umieść w krainie pokoju i światłości duszę Twojego sługi, Jerzego, któremu kazałeś odejść z tego świata, oraz włącz go do społeczności Twoich Świętych. Prosimy Cię, Panie, uwolnij od więzów grzechu duszę naszego Brata, aby wskrzeszony, żył w chwale zmartwychwstania wśród Twoich świętych i wybranych.

        Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei in saecula saeculorum.
        Requiescat in pace. Amen.