Puste2 MENU
 | 
         W poprzedni weekend (28 lutego do 1 marca br.) w Centrum Nie lękajcie sie Jana Pawła II odbywały się rekolekcje Rycerzy Jana Pawała II. Kapelanem krajowym Zakonu jest ks. Jarosław Glonek, wikariusz w naszej parafii. Mamy więc podgląd i sprawozdanie z tego wydarzenia. Zapraszamy do lektury.  
          
           W minioną niedzielę (1 marca br.) zakończyły się Rekolekcje Wielkopostne 2020 Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, które rozpoczęły się w piątek wieczorem 28 lutego. Spotkaliśmy się w gościnnym Centrum Świętego Jana Pawła II w Krakowie, w którym możemy czuć się niemal jak w domu. Rekolekcje odprawił dla nas o. dr Marek Białkowski CM, a o duchową strawę dla naszych  dzieci zadbał niezastąpiony ks. Piotr Fedorowicz MIC. Przez cały czas był z nami Ks. Kan. Kapelan Krajowy Jarosław Glonek oraz liczni Księża Kapelani naszych Chorągwi:
ks prał. Ryszard Kucharski proboszcz par. Św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli;
ks Zbigniew Biernat, proboszcz par. Św. Jana Pawła II w Nowym Sączu;
ks kan Adam Staniszewski, proboszcz par. Św. Stanisława BM w Glinojecku;
ks Tomasz Chludziński, proboszcz par. Św. Jana Pawła II w Grajewie;
ks. Dariusz Kij, wikariusz w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie;
ks. Włodzimierz Serżysko, rezydent w parafii św. Wincentego a Paulo;
o. Zbigniew Bogacz SCJ, kapelan Chorągwi św. Jana Pawła II w Krakowie;
o. Włodzimierz Tochmański OCD.
ks. Karol Tomecki z parafii Świętego Michała Archanioła w Wilkowicach
Ich obecność jest dla nas niezwykle ważna!
Nauki Księdza Rekolekcjonisty Marka opierały się na poniższym tytule: "Z ciebie moc płynie i męstwo, w Tobie jest nasze zwycięstwo - nasza odpowiedź na kontekst czasu opresyjnego.” Nie będę silił się na ich streszczenie, napiszę tylko, że zrobiły na nas duże wrażenie i zmusiły do refleksji nad własną postawą.
        Do Krakowa przybyło blisko 400 członków naszej rycerskiej rodziny. Wielu z nas stawiło się na miejscu już w piątek. Tego dnia usłyszeliśmy pierwsze nauki rekolekcyjne i wzięliśmy udział w Mszy Świętej, której przewodniczył i kazanie na rozpoczęcie rekolekcji wygłosił nasz Krajowy Duszpasterz ks. Jarosław Glonek. Po Mszy św.  uczestniczyliśmy w nabożeństwie do Świętego Sarbeliusza. W piątek wypracowaliśmy też pewne zasady modlitewne, które obowiązywały podczas całych rekolekcji. Wspólnie odmawialiśmy brewiarz z podziałem na chóry. W trakcie modlitw nakładaliśmy na głowę kaptury, a wszystkie modlitwy poza brewiarzową recytowaliśmy po łacinie.
Przed każdą nauką rekolekcyjną Zacny Brat Benon Wylegała - Komandor Bielsko - Żywiecki swoim legendarnym już w rycerstwie głosem czytał fragment Ewangelii na którym opierały się nauki. Tego samego dnia Brat Benon wygłosił multimedialną konferencję podczas której opowiedział piękne świadectwo.
           Od początku świetnie zaprezentowało się nasze “ministerstwo adopcji” czyli Zacny Brat Zbigniew Nowacki - oficer odpowiedzialny za wszelkie adopcje w naszym Zakonie. W sali rekolekcyjnej stały dobrze przygotowane tablice informacyjne, a wszyscy zainteresowani otrzymywali wyczerpujące temat ulotki. Zacny Brat Zbyszek miał własne stoisko na którym udzielał niezbędnych informacji w doskonale znanej sobie dziedzinie.
          Podobne stoiska mieli Zacny Brat Andrzej Świtalski z kalendarzem patriotycznym oraz Zacny Brat Benon Wylegała z “Traktatem” autorstwa Św. Ludwika, a nagranym przez naszego Brata. Także Zacni Bracia z Otwocka sprzedawali koszulki i gadżety rycerskie.
         Sobota była głównym dniem rekolekcji. Od rana licznie przybywali nasi Bracia. Tego dnia poznaliśmy lepiej naszych Księży Kapelanów, których przedstawił Zacny Brat Generał. Wyjątkową okolicznością był przyjazd Braci z naszych dwóch zagranicznych prowincji: kanadyjskiej i ukraińskiej. Z Kanady przez Paryż i Warszawę przyjechał osobiście Zacny Brat Leszek Dacko - Prowincjał Kanady. Z Ukrainy przybyło trzech Braci: Zacny Brat Andriej Olenczyk - Komandor Kijowsko - Żytomierski, Zacny Brat Siergiej Zawadzki - Wielki Rycerz Chorągwi Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kijowie oraz Zacny Brat Artem Semenets - Kanclerz Chorągwi Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kijowie. Braciom z Ukrainy przewodził sam Zacny Brat Prowincjał Włodzimierz Korczyński.
         Obecność Braci z wszystkich trzech prowincji Zakonu była okazją do pierwszej w historii prezentacji flag zagranicznych. Zacny Brat Generał zadecydował, że od tej pory wszędzie tam gdzie będzie występował oficjalnie na rycerskim wydarzeniu wszystkie 3 flagi będą prezentowane wraz ze sztandarem Zakonu.
         Niezwykle ważna była obecność naszych bliskich. Na rekolekcje ze swoimi mężami przybyły licznie nasze Bratowe. Trzeba przyznać, że gdy One są z nami to rycerskie spotkania nabierają pewnej miękkości, ogłady i rodzinnego charakteru. Równie licznie była reprezentowana grupa naszych Kadetów, którzy chętnie przybywają na rycerskie spotkania.
        W sobotę do naszego Zakonu przyjęliśmy nowego Rycerza. Jest Nim Zacny Brat Kacper Niwiński, który zasili szeregi Chorągwi Św. Rodziny w Ursusie. Z Kacpra jesteśmy niezwykle dumni ponieważ to pasjonat rycerstwa i student medycyny.
        Nasze spotkanie było też okazją do wręczenia “nagród Generała”. Wielu szczególnie zasłużonych Braci otrzymało pierścienie rycerskie, a Żony kilku naszych Braci zostały wyróżnione tytułem “Bratowej Roku”. Także nasi Bracia Jubilaci, którzy weszli w dojrzały wiek powyżej 70 roku życia zostali wyróżnieni specjalnymi listami gratulacyjnymi od Zacnego Brata Generała. Podobny zaszczyt spotkał rycerskie małżeństwa, które przeżyły razem kilkadziesiąt lat.
         Wydarzeniem na które niecierpliwie tego dnia czekaliśmy było spotkanie z Ks. Kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Jego Eminencja przybył bezpośrednio przed Mszą Świętą, której miał przewodniczyć. W jej trakcie przyjął przysięgę od kilkudziesięciu Braci, którzy wstępowali na IV Rycerski Stopień “Patriotyzm”. Widziałem wielkie wzruszenie w ich oczach gdy z dumą obierali na swoją Hetmankę Matkę Bożą.
       Po Mszy Świętej Zacny Brat Generał Krzysztof Wąsowski wręczył Ikony napisane przez naszą Czcigodną Bratową Ludwikę Białas. W dowód wdzięczności ikonę otrzymał m.in. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Była to ikona Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Kolejnym ważnym punktem programu było niemal rodzinne spotkanie z Ks. Kardynałem Dziwiszem. Formuła spotkania przebiegła w formie wywiadu, podczas którego Zacny Brat Stefan Czerniecki zadawał doskonale dobrane pytania.



        Bracia byli zachwyceni nie tylko pełnymi humoru i precyzyjnymi odpowiedziami Ks. Kardynała, ale i profesjonalizmem naszego Brata Stefana. Obaj Panowie zbudowali wyjątkową atmosferę swojej rozmowy, która udzieliła się nam czyli publiczności. Ks. Kardynał mówił o szczegółach z życia naszego Patrona i okolicznościach różnych wydarzeń Dowiedzieliśmy się, że nasz Patron lubił kawę i “słodkie”. Ta wiadomość ucieszyła nas szczególnie bo my też :)  Na koniec opowiedział całkiem śmieszną anegdotę, a także podpisał książki swojego autorstwa.
         Niedziela była ostatnim dniem naszych Rekolekcji. Rozpoczęliśmy go już w znacznie mniejszym, ale nadal licznym gronie. Najpierw była modlitwa brewiarzowa. Po Niej inne modlitwy, rozmowy, ustalenia a także krótka konferencja Ks. Piotra Fedorowicza, który jak zwykle w kilku krótkich zdaniach porwał nas za serce. Podczas uroczystej Mszy Świętej na zakończenie rekolekcji w Sanktuarium św. Jana Pawła II  piękne kazanie wygłosił Ks. Kapelan Krajowy Jarosław Glonek, który równocześnie przewodniczył Mszy świętej.  Po  Eucharystii zrobiliśmy wspólne zdjęcie, a następnie zakończyliśmy rekolekcje.
         Moja osobista refleksja na zakończenie jest taka, że wszyscy obecni udzieliliśmy sobie rekolekcji. Nauki Księdza Marka nas scaliły i dały do myślenia, ale postawa Braci, obecność Bratowych i naszych dzieci, niesie radość ze wspólnoty i dają niezwykłą siłę. Obecność licznych Duszpasterzy napełnia nas przekonaniem, że naszą misję uważają za wartościową i chcą ją wspierać. Choćby tylko z tych powodów warto jeździć na rekolekcje rycerskie. Mają one wielką i coraz większą moc.

Kolejne spotkania już niebawem.

Vivat Iesus – Totus Tuus!
Zacny Brat Marek Andrzej Kajaniec OMIPII - Rycerz Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski
Lektor Generalny Zakonu Rycerzy Jana Pawła II