W kwietniu papież poprosił nas, byśmy modlili się:
Za osoby uzależnione, aby otrzymały pomoc i zostały otoczone opieką.
Prosi nas też jak w marcu o modlitwę w intencji ustania pandemii
I. Po raz pierwszy od wielu lat nie mieliśmy możliwości spotkać się osobiście podczas zmiany tajemnic różańcowych. Wiadome, obostrzenia wywołane pandemią. Na szczęście nie ograniczają one naszej modlitwy. Jest jej nawet więcej. Codziennie o 20.30 każdy chętny może włączyć się w modlitwę rózańcową transmitowaną internetowo z kościoła parafialnego. Podejmujemy też on-line refleksję nad szóstym punktem Listu św. Jana Pawła II, Rosarium Virginis Mariae. Punkt ten przynosi kolejne określenie różańca zaproponowane przez papieża. Różaniec wg Jana Pawła II to modlitwa pokoju. Odmawiając różaniec kontemplujemy Jezusa, Źródło pokoju i sami stajemy się jego orędownikami.
Jest to również zdaniem papieża Polaka właściwe narzędzie chroniące rodzinę przezd kryzysem, przed próbą rozbicia jej jedności. Żeby rodziny odmawiały różaniec, wtedy łatwiej byłoby się im oprzeć wrogim naciskom próbującym zdyskredytować, zmniejszyć lub wykluczyć znaczenie rodziny.
Ufamy, że codzienne odmawianie rózańca w parafii wytworzy nawyk sięgnia po różaniec w wielu rodzinach.
Warto sięgnąć do treści listu, by poszerzyć znajomiość spojrzenia papieża na róźaniec.
II. Aktualności
1. Kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza nie odbyła się, ale też przykro, że nikt z róż różańcowych nie wyraził chęci włączenia się w tą kwestę. Będziemy próbowali kolejny raz po ustaniu pandemii, kiedy kwesta dojdzie do skutku.
Jeśli chodzi o czerwcowe pielgrzymki na Jasną Górę i do Warszawy na Beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia nie jesteśmy w stanie podać żadnego szczegółu. Obowiązuje tutaj powszechna zasada dotycząca przemieszczania się i zgromadzeń. Póki nie zostanie odwołany stan epidemii, decyzje w tym względzie są zawieszone.
2. Opiekę nad gablotą różańcową podejmuje w kwietniu p. Mariola Kubicz, zelatorka I rózy żeńskiej św. Rity.
3. Dyżur modlitewny w środy o godzinie 18.00, czyli podczas Maratonu Modlitewnego Totus Tuus zawiesiliśmy ze względu na zakaz większych zgromadzeń liturgicznych niż 5 osób i zakaz opuszczania domu bez niezbędnej przyczyny. W to miejsce zachęcamy poszczególne róże, by łączyły się z modlącymi się na różańcu w kościele parafialnym w środy o godzinie 20.30. Dyżur w kwietniu i z początiem maja przedsawia się następująco:
15 kwietnia 2020 Róża III św. Moniki p. Władysława Tekiela Cz. Światła
22 kwietnia 2020 Róża IV św. Anny p. Anna Wiśniewska Cz. Bolesna
29 kwietnia 2020 Róża V św. Jadwgi p. Ewa Kempa Cz. Chwalebna
6 maja 2020 Róża VI św. Faustyny p. Barbara Kowalczyk Cz. Radosna
4. Zachęty dla róż różańcowych :
- do wzbudzania aktu żalu doskonałego za grzechy wobec niemożności przystępowania do spowiedzi św., do duchowego przyjmowania Komunii św. i do zyskiwania odpustu zupełnego w kazdym dniu pandemii po odmówieniu jakiejkolwiek modlitwy lub po połączeniu się z modlącymi się dzięki transmisji.
- do udziału w miarę możliwości w adoracji dla róż różańcowych przy Grobie Bożym w Wielką Sobotę od 11.00 do 13.00 (po kwadransie dla róży w ramach spaceru blisko domu, na kóry pozwalają również obostrzenia w czasie epidemii) lub do korzystania z transmisji internetowej wszystkich obrzędów Wielkiego Tygodnia i adoracji, której zakres prezentujemy na stronie internetowej
- do zapoznania sie z treścią rekolekcji parafialnych zaprezentowaną na stronie internetowej parafii. Jeśli róże wzieły już w nich udział, bardzo dziękujemy
- do modlitwy o umocnienie w Duchu Świętym dla kandydatów do bierzmowania oczekujących na ogłoszenie nowego terminu i o pobożność pokutną i eucharystyczną dla rodzin dzieci komunijnych, które najprawdopodobniej również będą miały przesuniętą swą uroczystość
- do modlitwy o umocnienie w wierze dla uczestników Kursu Alpha który po ustaniu epidemii planujemy zakończyć
- do trwania w kolejnej edycji duchowej adopcji od 25 marca i o przekazanie zgłoszenia udziału, najlepiej za pośrednictwem strony internetowej parafii.
III. Czy chcielibyście spędzić noc w Bazylice Grobu Bożego? Wiecie ile trzeba czasu i starań, żeby to stało się możliwe? Znacie zapach, który się tm dzień i noc roznosi?Jesteście w stanie wyobrazić sobie co przeżywa człowiek zatopiony nocnej w modlitwie przy pustym grobie? Sięgnijcie do artykułu Sam na sam z pustym grobem Stefana Czernieckiego.