Puste2 MENU
 | 
         Meksyk należy do najpiękniejszych krajów na świecie. Wysokie, wiecznie ośnieżone szczyty, czynne wulkany, ciepłe plaże Morza Karaibskiego z krystaliczną wodą, dziewicze dżungle, głębokie kaniony, rozległe prerie porośnięte kaktusami - wszystko to znajdziesz w Meksyku. Kraj ten jest blisko 7 razy większy od Polski. Mieszka w nim prawie trzy razy więcej mieszkańców niż w Polsce. Stolicą Meksyku jest miasto Meksyk, jedno z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie.
         W kuchni meksykańskiej liczą się trzy składniki: tortilla - okrągły placek z mąki kukurydzianej lub pszennej, podobny do naszego naleśnika, fasola, najczęściej czerwona i pikantne chili. Spotkasz tam, owszem wołowinę, wieprzowinę, mięso drobiowe, owoce morza, czy owoce cytrusowe, ale Meksykanin będzie je traktował jako dodatki. Najważniejsza jest tortilla, fasola i chili. Uważaj w Meksyku na sos (salsę). Zawsze spróbuj go do jakiego stopnia jest pikantny, zanim polejesz nim potrawę. Może się okazać, że spożywając potrawę obficie polaną sosem możesz doznać wytrzeszczu oczu : )
        Meksykanie zasadniczo mówią po hiszpańsku, ale na obrzeżach miast lub w wioskach spotkasz Indian posługujących się się ponad 60-cioma narzeczami. Przeciętny Meksykanin słabo zna angielski. Zdecydowanie bardziej woli, żeby turysta, który odwiedza ich kraj powiedział chociaż kilka słów po hiszpańsku, nawet gdyby je bardzo kaleczył niestaranną wymową. Meksykanin doceni ten wysiłek obcego i chętnie odpowie. Meksykanie są pozytywnie nastawieni do życia. Bardzo chętnie udzielają pomocy, nawet jeśli zupełnie nie rozumieją o co poprosił ich obcokrajowiec. Dobrze jest zapytać kilku Meksykanów o tą samą sprawę. Wtedy jest szansa, że zbliżysz się do prawdy w interesującej Ciebie sprawie. Meksykanie prawie nigdy nie mówią nie. Nie potrafią odmawiać. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej o czymś zapewniają, tym bardziej może się to nie spełnić.
        Meksykanie nie znoszą się spieszyć. Za to uwielbiają przekładać wszystko na jutro (mañana). Uważają, że wszystko można zrobić, ale dlaczego akurat w pośpiechu, dlaczego wszystko naraz? : )
       Toltekowie, Olmekowie, Majowie, czy Aztekowie - Indianie zamieszkujący dzisiejszy Meksyk przed przybyciem Hiszpanów byli znakomitymi budowniczymi, matematykami, astronomami, fizykami, czy architektami. Mogliby konkurować z powodzeniem z uczonymi z innych starożytnych cywilizacji: chińskiej, perskiej, egipskiej, greckiej, czy rzymskiej.
        W tym kraju, w Meksyku, na wzgórzu Tepayac w Guadalupe, przed blisko 500 laty, 12 grudnia 1531 roku objawiła się Matka Boża.
        Co więcej? O tym mañana, czyli jutro : ) 
       Ks. Tomasz Szafrański OMIZapraszamy na Mszę św. niedzielną 2 sierpnia. Będziemy mieli okazję uczestniczyć we Mszy św. z kazaniem wygłoszonym przez Oblata Maryi Niepokalanej, ks. Tomasza Szafrańskiego, który obecnie przebywa w Polsce na urlopie, a na co dzień pracuje w domu powołaniowym niższego seminarium duchwonego w Meksyku. (na zdjęciu w sliderze podczas nabożeństwa wielkopiątkowego we wspólnocie Aguascalientes w Oaxaca) Na zdjęciach poniżej przy budowie nowej kaplicy w Rincón Bamba, Oaxaca; w pracy powołaniowej w Casa Vocacional (w domu powołaniowym) w Puebla z nauczycielami, psychologami i konfratrami Oblatami. Będzie też okazja wesprzeć dzieło powołań oblackich w Meksyku ofiarą do skarbony przy biuletynie Wspólnota, a dla uczestniczących online   przelewem na konto naszej parafii, po czym ofiary przekażemy księdzu Tomaszowi.
         Ahora, hasta mañana : )