Puste2 MENU
 | 
       
        Tetmajera. Rydlówka. Powała w Izbie-Świetlicy. Prośba skierowana do Boga przez właścieciela i budowniczego dworku, Włodzimierza Tetmajera 5 lutego 1894 roku: Pobłogosław nam Panie i to nasze mieszkanie zachoway ognia świenty Floryanie .
        Wyraz chrześcijańskiej powinności zamieszkującego w nowym domu. Identyfikacji religijnej, świadectwa gospodarza. Dziś niestety mniej oczywistej. 
         Co Bóg na to? Pobłogosławił...
         Zainteresowaniem tym domem bohemy artystycznej Krakowa...
         Ślubami i skromnym, acz sielskim życiem przedstawicieli tejże...
         Miłością prawdziwą, która nie wystraszyła się mezaliansu i wykluczenia...
         Weselem Jadwigi z Mikołajczyków i Lucjana Rydla, które dla obserwującego je w drzwiach świadka, Stanisława Wyspiańskiego stało się inspiracją do wypowiedzi artystycznej o Polsce i Polakach przełomu 19. i 20. wieku w formie dramatu narodowego. 
         Nie przekonało? Nie wierzę... 
         Dalej błogosławi...Nad i pod powałą...
         Zamieszkującym na pięterku gospodarzom i zwiedzającym izby Rydlówki (wstąp i stwierdź) Jednych i drugich zachęcając do odpowiedzi na pytanie: Kim Bóg jest dla mnie, kim ja jestem dla Niego?...

        Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. Mt 16, 15-18 w przekładzie Biblii Tysiąclecia