Puste2 MENU
 | 
        Nie tylko listopad uwrażliwia nas na śmierć.
        Roman Brandstaetter wyczulał naszą uwagę na echo wypowiedzianego przed chwilą słowa. Zanikające echo. 
        Proponował przypomnieć sobie żar minionej, gwałtownej miłości. Wygasły żar.
        Sugerował, żeby dotrwać do pożegnania z rozmówcą, z którym przeprowadzililiśmy zajmującą, pozostającą na długo w pamięci rozmowę. Odchodzącym rozmówcą. 
        Proste ćwiczenia pozwalające uwrażliwić siebie na ciągłe narastanie śmierci w naszym życiu.
       Kartka wypominków jednorazowych lub rocznych, którą Państwu przekazujemy też uwrażliwia nas na śmierć. Więcej, nie pozostawia nas wobec śmierci bezradnymi. Wystarczy ją wydrukować lub pobrać w kościele  i wypełnić wpisując imiona najbliższych zmarłych i zbiorczo nazwiska członków szerszej rodziny. Prosimy pamiętać o oznaczeniu, czy wypominki mają być roczne, czy jednorazowe. W wypadku tych pierwszych koniecznie należy zaznaczyć przed którą Mszą św. mają być odczytywane: przed 7.30, przed 12.00, czy przed 17.00 (w wakacje przed 18.30) Następnie należy je przynieść do zakrystii, lub do kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania.    
        Przy ofiarowaniu wypominków składa się zwyczajową ofiarę. Nie określamy wysokości tej ofiary. Powszechnie przyjmuje się, że ofiara za wypominki roczne powinna być zbliżona do stypendium mszalnego, natomiast za wypominki jednorazowe powinno się złożyć mniej więcej trzecią część z tej sumy. Gdyby jednak ktoś chciał swoich wiernych powierzyć modlitwie Kościoła, a nie mógł sobie pozwolić na złożenie jakiejkolwiek ofiary - przyjmiemy wypominki bez niej. Prosimy to odważnie przedstawić przyjmującemu. Chętnie pomożemy bezinteresowną modlitwą.     
       Kapłani odczytają wypominki jednorazowe w czasie modlitwy przed Mszą św. wieczorną (od godziny 18.00) w dniach od 1 do 8 listopada. Wypominki roczne odczytujemy w parafii w każdą niedzielę (52 razy w roku) przed wybranymi Mszami św. Odczytując wypominki wyrażamy wiarę, że imiona naszych Zmarłych zostaną zapisane w Bożej księdze życia. Chcemy zwielokrotnić, zintensyfikować modlitwę w tej intencji powierzając ją wszystkim duchownym i wiernym w naszej parafii. Ponadto w naszym kościele wiążemy odczytywanie wypominków ze sprawowaniem Eucharystii. W intencji zmarłych wspomnianych w wypominkach odprawiamy 12 Mszy św. o 7.00 rano w pierwsze piątki miesiąca.
           Jeśli to Państwu odpowiada - czekamy na Wasze wypominki.
_____________________________________

      W fotozwiastunie kamienna rzeźba aniołka stróża zwieńczająca cokolik nagrobny śp. Bolusia Hałatkiewicza, z twarzą łudząco podobną do podobizny zmarłego dziecka uwiecznionej od ponad stu lat na porcelanowym portreciku. Cmentarz Salwatorski.