Puste2 MENU
 | 
        Salut!...czyli witam!  : )
        Gdyby Światowe Dni Młodzieży rozpoczynały się dzisiaj - gościlibyśmy 1200 młodych Francuzów z diecezji Fréjus-Toulon. To oficjalna, choć wstępna informacja, którą potwierdza ks. Kamil Gołuszka, dekanalny koordynator ŚDM Kraków 2016, zastrzegając, iż przyporządkowanie pielgrzymów może ulec niewielkiej modyfikacji.
        Diecezja Fréjus-Toulon należy do Archidiecezji Marsylskiej. Usytuowana jest w południowo-wschodnim zakątku Francji, między Marsylią i Niceą, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Diecezja powstała w czwartym wieku po Chrystusie. Jej obecnym biskupem jest Mgr Dominik Rey, mianowany przez papieża Mgr ReyJana Pawła II w maju 2000 r. Doktor ekonomii, absolwent prawa kanonicznego w Instytucie Katolickim w Paryżu. Jego zawołanie biskupie to Cichy i pokorny sercem. Wcześniej był proboszczem w parafii Trójcy Świętej w Paryżu. Ciekawostką jest, że w seminarium tej diecezji w 2010 r. studiowało 80 kleryków, podczas gdy w wielu innych diecezjach francuskich seminaria opustoszały, albo kleryków formujących się w nich można policzyć na palcach jednej ręki. Seminarium w Tulonie daje alumnom możliwość wyboru rytu liturgicznego, w którym zostaną wyświęceni (z uwzględnieniem trydenckiej, nadzwyczajnej wersji rytu rzymskiego)
       Diecezja Fréjus-Toulon skupia niewiele ponad milion mieszkańców, z czego 60% stanowią katolicy. Pracuje w niej ok. 300 kapłanów w 200 parafiach. Dla porównania na terytorium naszej diecezji żyje 1,6 miliona mieszkańców, z czego 97 % stanowią zdeklarowani katolicy. W naszej diecezji pracuje ponad 2 tys.  kapłanów i ojców zakonnych w blisko 450 parafiach.
       Stolicą diecezji Fréjus-Toulon jest 170-tysięczny Tulon, śródziemnomorski port wojenny, baza francuskiej marynarki wojennej.  Joseph Conrad opisał w Korsarzu fakt historyczny brutalnej pacyfikacji Tulonu po jego oblężeniu przez wojska republikańskie w dobie rewolucji francuskiej (1793). Z kolei w 1942 r. w porcie w Tulonie dokonało się samozatopienie floty francuskiej, właściwie jej części, podległej kolaborującemu z III Rzeszą rządowi marszałka Petaina. Dziś turystów przyciągają do LotniskowiecTulonu możliwość zwiedzenia francuskiego lotniskowca, (nie trudno spotkać w porcie Charlesa de Gaulle - chlubę francuskiej marynarki wojennej, jedyny nie amerykański lotniskowiec w służbie o napędzie atomowym) wioska żeglarska, plaże Lazurowego Wybrzeża, targ prowansalski.
      Budowę katedry w Tulonie rozpoczął u schyłku XI w.  hrabia Prowansji, Katedrakrzyżowiec Gilbert.  Ukończono ją w XVIII w. wzniesieniem wieży zegarowej na wysokość 36 m. Patronuje jej tajemnica Wniebowzięcia NMP.
      Duchowni i wierni w diecezji Fréjus-Toulon bardzo się ucieszyli, gdy osiągnęli spodziewany, minimalny cel 900 pielgrzymów na ŚDM w Krakowie. Ciągle jeszcze liczą na kolejne zgłoszenia młodych pielgrzymów. Podczas pobytu w Krakowie planują zwiedzanie Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia.
      Oto kilka wstępnych informacji o siedlisku naszych lipcowych gości. Ufamy, że budzą sympatię i przekonanie do przyjęcia ich w naszej parafii. Zachęcamy raz jeszcze wszystkich Czytelników naszej strony do złożenia deklaracji zakwaterowania dla pielgrzymów.
      Dzięki życzliwości prezesa i pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej Widok w najbliższych dniach w gablotach na klatkach wszystkich bloków osiedla zostaną Lotniskowiecrozwieszone plakaty zachęcające mieszkańców do przygotowania gościny dla pielgrzymów. Chcemy w ten sposób dotrzeć do tych, z którymi nie spotykamy się regularnie w świątyni, bądź do tych, którzy nie mieszkają na stałe w naszej parafii, a mogliby i chcieliby ugościć pielgrzymów. Publikujemy też tekst deklaracji zakwaterowania, którą po wypełnieniu można wręczyć wolontariuszowi ŚDM dyżurującemu w każdą niedzielę od 9.00 do 10.00 w kancelarii parafialnej, przynieść do zakrystii, bądź wrzucić do parafialnej skrzynki mailowej.
    Zależy nam na bezpieczeństwie i wzajemnym zaufaniu pomiędzy organizatorami i gospodarzami przyjmującymi pielgrzymów. Dlatego stanowczo zapewniamy wszystkich mieszkańców osiedla, że parafialny Komitet ŚDM pracuje w ścisłym porozumieniu z parafią i nie podejmuje żadnych działań wśród mieszkańców osiedla, które wcześniej nie byłyby przekazane w ogłoszeniach lub opublikowane na stronie parafii. Jeśli ktoś odwiedzi Państwa z propozycją, o której nie czytaliście tutaj, albo nie słyszeliście w kościele - nie odpowiadajcie na nią. 
     Jeszcze jedno. Do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży pozostały trzy miesiące. To wystarczająca ilość czasu, by poznać podstawowe słówka i zwroty francuskie, ułatwiające komunikację z pielgrzymami. Prosimy o zgłoszenia w zakrystii, w kancelarii lub w skrzynce mailowej parafii władających językiem francuskim, którzy pomogliby zorganizować dla chętnych elementarny kurs językowy. 
     Au revoir...znaczy do widzenia : )