Puste2 MENU
 | 

       Pan Śliwiński. Kościelny Edward Śliwiński. Ma 83 lata. Urodził się 3 stycznia 1938 roku w Miechowie. Jest synem Józefa i Julii zd. PRZEDNAKOWSKIEJ. Jest wdowcem po śp. Helenie, która zmarła w 1988. Ma troje dzieci: Kazimierza, Annę i Elżbietę, nota bene florystkę i szeroko pojmowanego pracownika gospodarczego w naszej parafii. Z wykształcenia jest tokarzem. Jest absolwentem Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Miechowie. W latach 70-tych ubiegłego stulecia zamieszkał w Krakowie i rozpoczął pracę w nieistniejącej już dzisiaj, ale na owe czasy znanej i cenionej Krakowskiej Fabryce Aparatów Pomiarowych. Jego przyjazd do Krakowa w poszukiwaniu pracy zbiegł się z postaniem osiedla Widok, stąd jest, by tak rzec, rdzennym mieszkańcem tego osiedla.
            Gdy na początku lat osiemdziesiątych 20. wieku rozpoczęto budowę kościoła św. Jana Kantego, po zakończeniu zmiany w fabryce przybywał na plac budowy i pracował społecznie dla dobra kościoła. Po kilkumiesięcznym okresie pracy swego poprzednika, p. Stefana Rajcy, pierwszego kościelnego u św. Jana Kantego objął to stanowisko w 1982 roku i piastuje go do dzisiaj z krótką przerwą w latach 2013-2015, czyli ponad 35 lat. Ale odpusty u św. Jana Kantego (dotychczas 40) wszystkie przeżył blisko ołtarza.
        A co na co dzień? Setki kluczy do rozmaitych drzwi kompleksu kościelnego zna na pamięć, bez metki i opisu. Współpracował z trzema dotychczasowymi proboszczami parafii: ks. prałatem Janem Franczakiem, ks. kanonikiem Januszem Moskałą i ks. Zbigniewem Ziębą. Oni wszyscy mogli docenić jego skrupulatną, błyskotliwą pamięć dotyczącą konstrukcji budowlanych zastosowanych w kościele. Jest w tym względzie nie do zastąpienia. Mimo to przygotował w ciągu ostatniego roku podczas zgodnej, harmonijnej pracy dwóch swoich współpracowników, p. Mateusza Basia i p. Wojciecha Kurzyńskiego i dalej z nimi zgodnie współpracuje. Ciągle sam wyszukuje sobie nowe zajęcia służące dobru majjątku parafialnego i umie znaleźć współpracowników do ich wykonania.
            Praktykujący religijnie, lubiany i traktowany przez wiernych jako autorytet w spawach dotyczących liturgii i obsługi zakrystii. Uczynny, stawiający się punktualnie lub przed czasem do wyznaczonej pracy jak również błyskawicznie przybywający do niej w każdej nagłej potrzebie.
         16 październka 2021 Metropolita Krakowski, Arcybiskup Marek Jędraszewski wystosował do Pana Edwarda list gratulacyjny stwierdzający przyznanie  mu Medalu św. Jana Pawła II Za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. W dzień odpustu parafialnego podczas sumy biskub Robert Chrząszcz dokonał uroczystego odznaczenia Zasłużonego Pracownika.
           W ten sposób p. Edward doczekał się tytułu prasowego dokumentującego jego, zwykle cicho i ofiarnie wykonywaną pracę i jego wyróżnienie (za co dziękujemy p. Norbertowi Polakowi, redaktorowi Niedzieli Małopolskiej), jak również szczerych, gromkich braw uczestników liturgii.
          Szacun, p. Edku! : )

_______________________________

    P. Edward Śliwiński jest czwartym parafianinem od św. Jana Kantego uhonorowanym Medalem Jana Pawła II Za Zasługi dla  Archdiecezji Krakowskiej nominowanym przez macierzystą parafię. 
     Wcześniej honoru tego dostąpili:
śp. p. Jozef PŁAZIŃSKI, kancelista (2016) - Medal Srebrny
śp. p. Danuta DEGÓRSKA-CZUBEK, dyrygentka międzyparafialnego chóru Amicus (2019) - Medal Złoty
p. Edward KOŚMIDER, kościelny (2020) - Medal Złoty
       Cieszymy się również uhonorowaniem medalem dwojga naszych Parafian nominowanych przez parafię Matki Bożej z Lourdes:
śp. p. Jana RYBARSKIEGO, organisty i dyrygnta Chóru Mariańskiego działającego przy parafii Matki Bożej z Lourdes (2009) -  Medal Złoty
p. Elżbiety Mieczysławy MATUSIK, chórzystki Chóru Mariańskiego (2010) - Medal Złoty 

       Jesteśmy zatem o krok od uzupełnienia grona siedmiorga Wspaniałych.