Puste2 MENU
 | 
 
           I. W sierpniu Ojciec święty poprosił nas byśmy się modlili

             Za małych i średnich przedsiębiorców: Módlmy się, aby mali i średni przedsiębiorcy, mocno doświadczeni kryzysem ekonomicznym i społecznym, mieli środki potrzebne do działania i pracy na rzecz wspólnot, w których żyją.



            W spocie multimedialnym rozwinął rozumienie tej intencji w następujący sposób:

          W wyniku pandemii i wojen świat stoi w obliczu poważnego kryzysu społeczno-gospodarczego. Z jego skali jeszcze nie zdajemy sobie sprawy! Wśród tych, którzy ponieśli najpoważniejsze straty, są mali i średni przedsiębiorcy. Handlowcy, rzemieślnicy, wywożący odpady, transportowcy i wielu innych. Nie figurują na listach najbogatszych i najpotężniejszych, ale mimo trudności tworzą miejsca pracy, biorą społeczną odpowiedzialność. To przedsiębiorcy, którzy inwertują w dobro wspólne, zamiast ukrywać swoje dochody w rajach podatkowych. Wszyscy oni angażują swoje zdolności i talenty, aby zmieniać świat od podstaw, bo to właśnie stamtąd pochodzi największa kreatywność. Z odwagą, z wysiłkiem i poświęceniem inwestują w życie, generują dobrobyt, możliwości i miejsca pracy.

             II. Z nauczania papieskiego o różańcu List Apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae o Różańcu Świętym, punkt 33:

            Różaniec jest modlitwą maryjną. Odmawiający różaniec kontemplują jednocześnie Jezusa Chrystusa, Odkupiciela Człowieka. Maryjny i chrystoligiczny charakter różańca koncentruje się – pisze Jan Paweł II w 33. punkcie  listu – w modlitwie Zdrowaś Maryjo. Powtarzamy w różańcu najczęściej tą modlitwę pochwały Maryi. Obok ludzi chwalących Maryję spotykamy Boga, który słowami swego posłańca, archanioła Gabriela doznaje zachwytu nad dziełem stworzenia, nad Maryją. Nad Matką, która w dziewiczym łonie przyjmuje Jego Syna. Ten zachwyt Boga jest kontynuacją treści z prehistorii biblijnej, z opisu stworzenia świata, w którym autor natchniony ukazuje nam po każdym dniu stworzenia Boga rozradowanego swym dziełem.
            W Zdrowaś Maryjo Dziewicę-Matkę z Nazaretu  chwali Boży posłaniec, chwali krewna Elżbieta, chwali i z ufnością powierza się opiece Matki cały kościół. Centrum tej modlitwy to jednak imię Jezus.
            W grupach modlitewnych odmawiających różaniec spotykamy się z praktyką dopowiedzeń do imienia Jezus, które mają na celu skoncentrować naszą uwagę na Imieniu i Osobie Zbawiciela świata. Jan Paweł II przypomina w swym Liście, że inicjatorem tego zbożnego nawyku jest św. Paweł VI papież, który w Adhortacji Maryjnej Marialis cultus zauważył i zapropował wiernym taką praktykę (MC 46)

           III. Dyżury
a) różańcowe w wieczory środowe (o godzinie 17.50 przed Najświętszym Sakramentem w kościele dolnym

 

Data

Róża

Zelator(ka)

Część

1.        

10 sierpnia 2022

I , św. Rity

p. Mariola Kubicz

Światła

2.        

17 sierpnia 2022

II, św. Jana Kantego

ks. Zbigniew Zięba

Bolesna

3.        

24 sierpnia 2022

III, św. Moniki 

p. Władysława Tekiela

Chwalebna

4.        

31 sierpnia 2022

IV, św. Anny

p. Anna Wiśniewska

Radosna

5.        

7 września 2022

V, św. Jadwigi Królowej

p. Ewa Kempa

Światła

           
b) Dyżur opracowania aktualnej treści do  gabloty na sierpień­­­ p. Ewa Kempa i róża V, św. Jadwigi Królowej

            IV. Aktualności
        Zachęcamy do modlitwy w intencji pielgrzymów wędrujących do sanktuariów w Polsce i w Europie; w intencji odprawiających rekolekcje wakacyjne, w intencji wyrzekających się alkoholu by zadbać o trzeźwość wszystkich i w intecji nadużywających alkoholu aby uwolnili się od nałogu, oraz w intencji dzieci i młodzieży, którzy niebawem powrócą do zajęć szkolnych o udział w katechezie szkolnej.

        V. Wyczytane w Różańcu W rozmowie zatytułowanej Naród trzeźwy, naród zwycięski, bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu przy KEP do spraw Abstynencji i Leczenia Osób Uzależnionych od alkoholu wskazuje proste i potrzebne zadania dla Żywego Różańca w kwestii dążenia do trzeźwości wszystkich. Zachęcamy do lektury.