Puste2 MENU
 | 
         
           I. We wrześniu Ojciec święty poprosił nas byśmy się modlili:

          O zniesienie kary śmierci: Módlmy się, aby kara śmierci, która niszczy nietykalność i godność osoby, została zniesiona w prawodawstwie wszystkich krajów świata.



            W spocie multimedialnym rozwinął rozumienie tej intencji w następujący sposób:
            Każdego dnia coraz więcej ludzi na całym świecie mówi NIE karze śmierci. Dla Kościoła jest to znak nadziei. 
            Z prawnego punktu widzenia nie jest ona potrzebna. Społeczeństwo może skutecznie karać za przestępstwa bez definitywnego pozbawienia sprawcy możliwości zadośćuczynienia. W każdym wyroku powinno być zawsze okienko nadziei. Kara śmierci nie oddaje sprawiedliwości ofiarom, ale zachęca do zemsty. I nie daje żadnej możliwości naprawienia ewentualnej pomyłki sądowej.
            Z drugiej strony, z moralnego punktu widzenia, kara śmierci jest nieadekwatna; niszczy najważniejszy dar, jaki otrzymaliśmy: życie. Nie zapominajmy, że do ostatniej chwili człowiek może się nawrócić i zmienić.
            W świetle Ewangelii zaś kara śmierci jest niedopuszczalna. Przykazanie „nie zabijaj” odnosi się zarówno do niewinnych, jak i do winnych. Dlatego wzywam wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji na rzecz zniesienia kary śmierci na całym świecie. Módlmy się, aby kara śmierci, która narusza nienaruszalność i godność osoby, została zniesiona w prawodawstwach wszystkich krajów świata.   
        
            II. Z nauczania papieskiego o różańcu -  List Apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariae o Różańcu Świętym:
           
            Wszedłszy na drogę kontemplacji przy odmawianiu modlitwy różańcowej, na drogę do Boga, którą jest Chrystus,  drogę uznania, że pragniemy wiernie i wielkodusznie służyć Bogu i wypełniać Jego wolę, powinniśmy mieć przed sobą cel tej drogi. Wielokrotnie powtarzane Zdrowaś Maryjo to kroki milowe dzielące nas od celu, wzmagające miłość do Maryi i Jezusa. Celem zaś jest – jak uczy w 34. Punkcie listu Rosarium Virginis Mariae Ojciec Święty Jan Paweł II - modlitwa Chwała Ojcu, która wieńczy każdy dziesiątek.      
            Celem jest rozradowanie i wdzięczność za wejście na drogę na każdym jej etapie. Wdzięczność Bogu, uwielbienie Boga za drogę, na którą nas wprowadził i na której nas podtrzymuje. Celem, który powinniśmy uchwycić przy każdym dziesiątku różańca jest doświadczenie apostołów na Taborze w momencie przemienienia. No tak, tylko tak. Nie można sobie tego inaczej wyobrazić. Dobrze, że wyruszyliśmy w drogę i doszliśmy do punktu uwielbienia Boga Trójjedynego. Dobrze, że tu jesteśmy. (por Łk 9,33)

            III. Dyżury

a) różańcowe w wieczory środowe (o godzinie 17.50 przed Najświętszym Sakramentem w kościele dolnym (w październiku w górnym)

Data

Róża

Zelator (ka)

Część

7 września 2022

V, św. Jadwigi Królowej

p. Ewa Kempa

Światła

14 września 2022

VI , św. Faustyny

p. Barbara Kowalczyk

Bolesna

21 września 2022

VII, św. Teresy od Dzieciątka Jezus

p. Katarzyna Maciaszkiewicz

Chwalebna

28 września 2022

VIII, św. Ojca Pio

p. Barbara Kowalczyk

Radosna

5 października 2022

IX, św. Kazimierza Królewicza

p. Stanisław Gil

Światła

12 października 2022

X, bł. Stefana Wyszyńskiego

p. Miolena Suliga

Bolesna


b) Dyżur opracowania aktualnej treści w gablocie Żywego Różańca podejmuje róża VII , Teresy od dzieciątka Jezus z zelatorką, p. Katarzyną Maciaszkiewicz

            IV. Aktualności

           1. Zapraszamy zelatorów róż na zwyczajne spotkanie parafialnej Rady Żywego Różańca, w poniedziałek, 19 września br. o godzinie 17.00 na plebanii.
            2. Zapraszamy wszystkich członków Żywego Różańca na 13. Pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Pielgrzymka odbędzie się tradycyjnie w ostatnia sobotę września, czyli 24 września. Rozpoczęcie o 10.00, potem o 10.15 misterium o bł. Paulinie Jaricot, o 11.00 Różaniec, i o 12.00 Msza św.
            Pielgrzymka będzie diecezjalnym dziękczynieniem za beatyfikację bł. Pauliny Jaricot.
          3. Zapraszamy też chętnych do udziału w 30. Pielgrzymce Rodzin do Kalwarii  rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej lub do rozpropagowania zachęty do udziału w pielgrzymce w rodzinach. Tutaj wyjazd w niedzielę, 11 września br. o godzinie 7.00. Program na plakatach.
               4.  Rezerwacje dedykowane wszystkim różom w księdze intencji na rok 2023 Mszy św. w pierwsze niedziele miesiąca o godzinie 7.30 można dopełnić w czasie najbliższego spotkania Rady Żywego Różańca w poniedziałek, 19 września. W przeciwnym wypadku udostępnimy termin zarezerwowanej Mszy św. innym wiernym.
            5. Na najbliższe spotkanie Rady Żywego Różańca albo w najbliższym możliwym terminie zelatorzy powinni przygotować listę członków lub zelatorów  obecnych w modlitwie od 25 i więcej lat oraz od 33 i więcej lat. Pierwsi mogą być nagrodzeni listem gratulacyjnym Metropolity Krakowskiego, drudzy medalem św. Jana Pawła 2 Za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

            V. Wyczytane w Różańcu

            Nie wiemy, czy w chwili zwiastowania Maryja w domu wygniatała podpłomyki, czy szykowała naczynia, żeby zajść po wodę do studni? A co wiemy? Wiemy to, co powinniśmy wiedzieć, czyli to, że cokolwiek by Maryja wtedy czyniła, nie przeoczyła wizyty Bożego Posłańca, bo Maryja jest Kobietą zasłuchaną w Bogu. Więcej o tym darze rozwiniętym w osobie Maryi i możliwym do naśladowania przez nas, czyli o darze słuchania w artykule s. Anny Marii Pudełko, apostolinki pt. Matka Słuchająca. Zachęcamy do lektury całego numeru czasopisma.