Puste2 MENU
 | 
    
      W bieżącym roku przypada 50. rocznica ogłoszenia encykliki Pawła VI Humanae vitae o zasadach moralnych w przekazywaniu ludzkiego życia. W Kościele można spotkać głosy, które wzywają papieża Franciszka do reinterpretowania tego dokumentu. Oczekuje się dostosowania nauczania Kościoła do problemów współczesnego małżeństwa, zwłaszcza antykoncepcji. Z drugiej jednak strony wielu wiernych wyraża zaniepokojenie próbami manipulacji Bożym prawem.
     Prace naukowców nad skutecznymi metodami zapobiegania ciąży datujemy od lat 40stych 20. wieku. Pierwszą pigułkę antykoncepcyjną wprowadzono do powszechnej sprzedaży w roku 1960, jako antidotum na gwałtownie przyrastającą liczbę ludności.
     Kościół nie podzielał powszechnego entuzjazmu dla pigułki.

     Przeciwnie, papież Jan XXIII powołał specjalną komisję, która miała zająć się wypracowaniem stanowiska Kościoła katolickiego wobec antykoncepcji. Paweł VI poszerzył skład tej komisji. Znaleźli się w niej eksperci z zakresu biologii, medycyny, seksuologii, demografii, teolodzy oraz pary małżeńskie. Komisja nie wypracowała ostatecznego, jednolitego stanowiska. Jednak Paweł VI w ogłoszonej w 1968 r. encyklice wypowiedział się przeciwko antykoncepcji.
     Zdaniem historyków, na decyzję papieża wpłynęły dwa dokumenty. Jeden to tzw. memorandum z Ulm z roku 1967. Grupa lekarzy zwraca w nim uwagę, że przynajmniej część środków antykoncepcyjnych zabija dzieci w łonach matek. Wobec powszechnego wówczas uznania dla środków antykoncepcyjnych była to teza zupełnie nowatorska. Większy wpływ na stanowisko papieża ogłaszającego Humanae vitae  przypisuje się drugiemu dokumentowi, tzw. memoriałowi krakowskiemu. Opracowała go grupa polskich specjalistów z inicjatywy kard. Karola Wojtyły.
     Komentatorzy podkreślają, że encyklika Humanae vitae, opublikowana w roku 1968, pod względem spojrzenia na małżeństwo, miłość, płodność jest bardzo podobna do tego, co można przeczytać w książce Karola Wojtyły „Miłość i odpowiedzialność”, wydanej w roku 1960. To prawdopodobnie efekt rozmów, jakie bp Wojtyła prowadził z Pawłem VI.
     Co się tyczy istoty encykliki, to ukazuje ona, że Kościół wyniósł małżeństwo do wyjątkowej godności. W rozumieniu Kościoła małżeństwo, to znacznie więcej niż kontrakt. Małżeństwo jest przymierzem. Antykoncepcja zaś uderza w godność człowieka i małżeństwa, tym samym niszczy miłość między małżonkami. Sprawia, że miłość staje się bezowocna. Dar, który małżonkowie ofiarują z samych siebie, to również dar z ich kobiecości i męskości, a te zawierają w sobie potencjalne macierzyństwo i ojcostwo. Stąd też antykoncepcja sprawia, że małżeństwo jest niedoskonałe.
     Nie da się oddzielić aktów – ludzkiego i boskiego – związanych z poczęciem człowieka. Bóg stwarza duszę człowieka i „tchnie” ją w ciało. Antykoncepcja niszczy natomiast tą więź między działaniem Boga i człowieka. Pigułka zabija miłość, ponieważ zamienia ją w akt techniczny, pozostający pod kontrolą uczestników stosunku seksualnego, którzy używają się nawzajem, by zaspokoić swoje żądze.
     50ta rocznica ogłoszenia przez papieża Pawała VI Humanae vitae stała się w Archidiecezji Krakowskiej okazją do kilku wydarzeń centralnych oraz cyklu spotkań małżeństw i rodzin w rejonach Archidiecezji Krakowskiej, poświęconych modlitwie, prelekcjom, sprawowaniu Eucharystii. Pierwszemu spotkaniu 21 stycznia br. w kościele św. Jana Kantego, przygotowanemu przez dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej, ks. dra Pawła Gałuszkę i pracowników Wydziału, oraz przedstawicieli innych wspólnot służących rodzinie  przewodniczył Arcybiskup, Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski.

 50 lat encykliki Humanae Vitae

         Celebrę arcybiskupa, któremu towarzyszyli profesorowie uczelni katolickich w Polsce, oraz kapłani rejonu krakowskiego Archidiecezji poprzedziła prelekcja ks. dra hab. Roberta Skrzypczaka nt. Wolna i odpowiedzialna współpraca z Bogiem i Stwórcą

 50 lecie encykliki Humanae Vitae | Ks. Prof. Robert Skrzypczak | 21.01.2018

          Materiał filmowy z uroczystości i fotogalerię przygotowały pp. Joanna Adamik i Katarzyna Katarzyńska z biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.