Puste2 MENU
 | 
         Chodzi o dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli na terenie naszej parafii: z 8. ZSO im. prof. Akademii Krakowskiej, św. Jana Kantego, ze SP nr 153 im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz z przedszkoli nr 137, nr 38 Akademia Zielonego Misia i z Montessori Dreams. 

         Wczoraj o 10.00 przyszli radosną, odświętnie ubraną gromadą do kościoła na Mszę św.  Za Ojczyznę. Po błogosławieństwie uczestniczyli w inscenizacji słowno-muzycznej, interesującej lekcji historii okraszonej śpiewanymi i recytowanymi tekstami poetyckimi. Inscenizację przygotowała tym razem przez społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. profesora Akademii Krakowskiej, św. Jana Kantego w reżyserii p. mgr Beaty Bandarzewskiej. Oprawę wokalno-muzyczną koordynował zza gryfu własnej gitary p. dyrektror zespołu, p. mgr Marek Gaweł. Pomoc artystyczno-techniczną zapewniła p. mgr Maria Franik. Aktorzy, soliści i muzycy rekrutowali się spośród licealistów i gimnazjalistów uczących się w zespole.
         Wolność - ją wymyślił dla nas Bóg, aby człowiek w niebie wreszcie mógł się zbudzić - w utworze Marka Grechuty wykorzystanym w repertuarze inscenizacji wolność jest darem. Wydaje się, że tak również wolność pojmują młodzi. Wynikało to z życzeń, kóre na zakończenie przedstawienia recytatorzy złożyli...Niepodległej (!).

           Wszystkiego dobrego, kochana Ojczyzno!

           Wiem, że na Twojej ziemi rozegrało się wiele okrutnych zdarzeń. Mam nadzieję, że to się nie powtórzy. Przede wszystkim życzę ci mniej wojen, a więcej sukcesów gospodarczych, aby młodzi ludzie  chcieli się kształcić  i mieszkać w Twoich pięknych granicach. Życzę Ci też medali i sukcesów w  międzynarodowych turniejach sportowych. Lecz najważniejsze jest, byś nie straciła tego, co odzyskałaś, a raczej wywalczyłaś cierpieniem i postawą podziwu godnych patriotów.                 

                                                                                                                                                                          Jakub

           Droga  Polsko,  Ojczyzno moja! W dniu stulecia Twojego odrodzenia po 123 latach niewoli, życzę Ci, aby w naszym kraju szerzył się patriotyzm,  aby każdy Polak był w stanie poświęcić dla Ciebie  swoje życie. Aby ludzie potrafili  dostrzec Twoje piękno i szanowali  Ciebie. Życzę Ci również tego,

By Twoi mieszkańcy dbali o siebie samych i wspierali się , a nie prowokowali do kłótni i sporów. By Polacy pamiętali o świętach narodowych, obchodzili je z należytą czcią i szanowali symbole narodowe. Trwaj w  niepodległości i aby  poczucie wolności  nigdy nie zniknęło.

                                                                                                                                                                         Marysia

         Ojczyzno wspaniała!!! Z okazji stulecia odrodzenia życzę Ci pokoju oraz dobrobytu. Pragnę , aby młodzi ludzie znów zaczęli Cię szanować i pamiętali o naszej historii, aby Polacy bezwarunkowo cię kochali i chcieli pozostać na Twojej ziemi a także , żeby społeczeństwo żyło w spokoju i dostatku.

                                                                                                                                                                        Gerard                                                                                                                                                                               

         W dniu stulecia odzyskania niepodległości chciałbym Ci życzyć, Ojczyzno, by nasza kultura nie zatraciła się w coraz bardziej zmechanizowanym świecie i żeby Polska była dalej niepodległa przez kolejne 100 lat. Aby w sercach młodych Polaków budziła się miłość do Ciebie, by zostawali w twoich granicach, nie opuszczali Ciebie. 

                                                                                                                                                                         Kacper

        Droga Ojczyzno! W związku ze stuleciem Twojego Odrodzenia życzę Ci kolejnych stu lat wolności, aby naszego pięknego kraju nie opuszczało tak wielu młodych Polaków. By Polska rosła w siłę, nigdy więcej nie walczyła o swą niepodległość.

                                                                                                                                                  Karolina, wszyscy z klasy 1 b LO

       Nie wyobrażają sobie, żeby ten dar, który Ojczyznę pozwala nazywać Domem, Matką, można było zmarnować. Widzą siebie jako obywateli Ojczyzny, żyjących na ojczystej Ziemi. W tej aktywnej obecności na polskiej Ziemi widzą podstawę do kolejnych pomyślnych stu lat Niepodległej Polski. Vivat! a właściwie po polsku: Niech żyją młodzi Polacy w wolnej i niepodległej Polsce!
          Po inscenizacji, o 11.11 (przynajmniej w pragnieniu ; ) na schodach kościoła przystąpiliśmy do odśpiewania hymnu narodowego. Wprawdzie szkoła podstawowa zgłosiła swoj udział w ogólnopolskim konkursie Do hymnu Akcesale wszyscy chętnie podjęli wyzwanie. Przedszkolaki też. Cztery zwrotki, nikt nie odpuszczał śpiewając, aż do tarabanów.
          Vivat! a właściwie po polsku: Niech żyją młodzi Polacy w wolnej i niepodległej Polsce!