Puste2 MENU
 | 
W marcu papież poprosił nas, byśmy modlili się: 
        
          Za Kościół w Chinach, aby zachował wierność Ewangelii i wzrastał w jedności.



W spocie multimedialnym uzasadnającym wybraną intencję papież powiedział: 
       Dzisiaj Kościół w Chinach patrzy w przyszłość z nadzieją. Kościół pragnie, aby chińscy chrześcijanie byli prawdziwymi chrześcijanami i jednocześnie dobrymi obywatelami. Powinni promować Ewangelię, ale bez angażowania się w prozelityzm. Muszą osiągnąć jedność podzielonej wspólnoty katolickiej. Módlmy się wspólnie, aby Kościół w Chinach wytrwał w wierności Ewangelii i wzrastał w jedności.

        I.  Po odśpiewaniu hymnu Żywego Różańca sięgnęliśmy po piąty punkt Listu św. Jana Pawła II, Rosarium Virginis Mariae. W tym punkcie papież nazywa modlitwę różańcową najlepszą, najbardziej wypróbowaną tradycją kontemplacji chrześcijańskiej. Zwraca uwagę, że modlitwa różańcowa powstała wprawdzie w kościele zachodnim, ale jednocześnie nawiązuje ona do najlepszej tradycji kontemplacji wschodniej, czyli do modlitwy Jezusowej, modlitwy serca.
      W tej modlitwie przestają nas rozpraszać myśli. Rozum jest zachowany w sercu, staje się stróżem serca, czyli ośrodka spotkania modlącego się z Bogiem. Ojciec Maksymilian Nawara, benedyktyn z Lubinia obrazowo określa, co dokonuje się w duchowym sercu człowieka w czasie modlitwy Jezusowej. Już nas nie zajmują muchy rozproszeń, już nas nie wyciągają wędki zaciekawienia, już nas nawet nie pasjonują przemyślnie zmanipulowane, konfabulowane w świadomości, jak każdemu z nas wygodniej, filmy.
       Po prostu spotykamy się z Bogiem. Stamtąd, z serca rozum powinien zanosić wołanie do Boga uwielbienie dla Niego. Różaniec jest właśnie według papieża modlitwą serca umożliwiającą osobiste, wewnętrzne spotkanie z Bogiem.  
        Warto sięgnąć do treści listu, by poszerzyć zrozumienie przemyśleń i intencji papieża.

       II. Aktualności
1. Po zachęcie ze strony Moderatora nikt się nie zgłosił w celu aktualizacji wpisu na stronie internetowej poświęconej Żywemu Różańcowi. Wobec tego moderator sam zaktualizował zakładkę.  

2. Zelatorzy i poszczególni członkowie Róż w parafii mają możliwość czynnego włączenia się w zbiórkę na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Warto pomóc terminalnie chorym, którzy są w wielu wypadkach bliskimi nam ludźmi, może wręcz naszymi krewnymi. Wystarczy wybrać Mszę św. w najbliższą niedzielę, na którą się uczęszcza, wpisać sie do harmonogramu kwestarzy, wziąć puszkę i dokonać zbiórki.

3. Opiekę nad gablotą różańcową podejmuje w marcu p. Stanisław Gil, zelator róży św. Kazimierza.

4. Dyżur modlitewny w najbliższe środy przypada
11 marca róży VIII św. Ojca Pio pod opieką zelatorki p. Barbary Kowalczyk, odmówią Część Światła
18 marca róży IX  św. Kazimierza Królewicza z zelatorem . p. Stanisławem Gilem, odmówią Część Bolesną
25 marca róży I św. Rity  i zelatorce p. Marioli Kubicz, a dla nich przypada do odmówienia Część Chwalebna
  1 kwietnia na zakończenie rekolekcji parafialnych prosimy o odmówienie części różańca osobiście przy okazji wizyty w kościele podczas wybranej Mszy św.
    8 kwietnia róży I św. Jana Kantego pod opieką zelatora, ks. Zbigniewa Zięby, odmówią Część Radosną

5. Zachęty dla róż różańcowych :
- do udziału w rekolekcjach parafialnch na przełomie marca i kwietnia
- do modlitwy o umocnienie w Duchu Świętym da kandydatów do bierzmowania mających przyjąć tn sakrament 24 marca br., jak również dla szafarza, bpa Damiana Muskusa
- o ożywienie wiary dla uczestników Kursu Alpha trwającego w parafii, osiągającego półmetek
- do podjęcia kolejnego etapu duchowej adopcji w uroczystość Zwiastowania Pańskiego (25 marca).

6. Spodziewane pielgrzymki róż różańcowych w 2020 r. :
- 5 i 6 czerwca VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę pod hasłem Wszystko postawiłem na Maryję.
- 20 czerwca pielgrzymka różańcowa do Ludźmierza pod hasłem Otoczmy różańcem dzieci i młodzież.
- 26 września XI Diecezjalna pielgrzymka Żywego Rózańca do Łagiewnik

7. Na beatyfikację Sługi Bożego, Prymasa  Tysiąclecia Kardynała Stefan Wyszyńskiego - powinniśmy pojechać. Zelatorzy rozpoznają zainteresowanie wyjazdem w swoich różach i przedstawią wyniki rozpoznania na kolejnej zmiance przed niedzielą palmową (5 kwietnia)

        III. Czy jesteśmy przygotowani do rozmowy o modlitwie z człowiekiem wątpiącym w jej znaczenie? Jakich argumentów użylibyśmy, żeby przekonać go do powrotu do modlitwy? Który sposób modlitwy wybralibyśmy dla niego, żeby nie musiał podejmować czegoś, czego do tej pory nie potrafi?  Z najnowszego, lutowego numeru miesięcznika Różaniec polecamy rozmowę ks. Kamila Falkowskiego pt. Poplotkować z Bogiem.