Puste2 MENU
 | 
         Zdjęcie przedstawia niepozorne drzwi do refektarza w potugalskim pocysterskim, monumentalnym opactwie Alcobaca (XII w.) Uważa się gmach tego opactwa za najpotężniejszy klasztor na Półwyspie Iberyjskim.  W czasach świetności w opactwie uświęcało się kilkuset mnichów. Przez kuchnię przepływał pobliski strumień z krystaliczną wodą. Wykonano w niej też ruszt, na którym można było opiekać przy jednym ogniu kilka wołów.  Dlaczego więc oszczędzono budulca i przestrzeni na drzwi do klasztornej jadalni? 

         Same drzwi znajdują się nieopodal podestu dla lektora, który podczas posiłków mnichów odczytywał świętą lekturę. Mają wysokość 2 metrów i szerokość zaledwie 32 cm. Czy przechodzi się przez te drzwi? Oczywiście! Mnisi mieli prostą zasadę. Szczupły nie powinien mieć kłopotu z przedostaniem się. Przejdziesz przez nie? Jesz w refektarzu, czyli w jadalni zakonnej. Nie przejdziesz? Nie jesz, dopóki nie będziesz w stanie przez nie przejść. 
        Jeśli chodzi o organizację aktualnej kolędy, też jako duszpasterze stanęliśmy przed wąskim przejściem. (chcielibyśmy się z Wami spotkać i jednocześnie uszanować potrzebę izolacji, dystansu społecznego ze względów sanitarnych) Nie zniechęciła nas szczelina na przejście. Wręcz przeciwnie, ceniąc sobie oosobiste spotkania z Wami poszukaliśmy szansy, żeby przejść mimo wszystko. Rozwiązanie problemu upatrujemy po pierwsze w:
        
          przesunięciu terminu kolędy

         tak, aby przeprowadzić ją poza czasem aktualnie obowiązujących, surowych obostrzeń i jednocześnie zmieścić się w zwyczajowym okresie kolędowym (do 2 lutego) Zarezerwowaliśmy więc czas na kolędę pomiędzy 18 stycznia i 1 lutego 2021 roku. Jak bywało rokrocznie, księża i w tym roku przygotowali harmonogram wizyt kolędowych w poszczególnych rejonach.
Plan kolędy 2020 21 1
Z harmonogramu przyjmujący po kolędzie dowiaduje się który ksiądz i którego dnia mógłby go odwiedzić.
       Kolejną, najwartościowszą pomoc w przygotowaniu do kolędy upatrujemy w:

        konsultacji faktu odwiedzin z Wami

        My jesteśmy gotowi Was odwiedzić, co wynika z przygotowanego harmonogramu, ale czy Wy chcielibyście nas przyjąć?
       Jeśli nie, bo się obawiacie zarażenia lub wzrostu ryzyka zarażenia, nie podejmujcie żadnego ruchu. Brak odpowiedzi będzie dla nas czytelną i jasną odpowiedzią z Waszej strony. Nie życzycie sobie wizyty i czekacie na bezpieczniejsze okoliczności jej przeprowadzenia za rok albo później. Zrozumiemy to. Otoczymy Was modlitwą, zachęcimy do zdalnego uczestnictwa w życiu religijnym parafii jak do tej pory i poczekamy z Wami na bezpiecznniejszy czas.          
        Jeśli natomiast jesteście przekonani do przyjęcia kolędującego księdza, prosimy Was o wypełnienie prostej deklaracji, wpisanie elementarnych danych identyfikujących Waszą osobę i umożliwiających kontakt z Wami, jak również o podpisanie deklaracji.
Deklaracja przyjęcia wizyty duszpasterskiej 1
Wypełnioną deklarację wrzućcie, prosimy przy okazji wizyty w kościele górnym do drewnianej skarbony przy biuletynie Wspólnota. Termin na składanie deklaracji przyjęcia po kolędzie upływa w niedzielę, 10 stycznia 2021 roku o godzinie 21.00.
         Zebrane deklaracje posegregujemy i w tygodniu poprzedzającym spodziewaną wizytę kolędową określimy Wam telefonoicznie przybliżony termin kolędy w wybrany dzień. Jeśli ktoś z przyjmujących chciałby się spotkać z księdzem, ale nie odpowiada mu wskazany przez wizytującego termin, niech to zaznaczy w deklaracji i wskaże odpowiadający mu inny czas kolędy. Ksiądz odniesie się również do korekty w czasie rozmowy telefonicznej.  Może się też okazać, że ksiądz będzie prosił o korektę terminu wizyty, gdyby zainteresowanie kolędą w danym dniu było wysokie i nie dawało mu możliwości odwiedzić wszystkich chętnych. Po przejściu kolejnego rejonu kolędowego ksiądz zniszczy sporządzone przez Was deklaracje.   
          W bieżącym roku zrezygnowalismy z dostarczania powiadomień o kolędzie posłańcem do konkretnych mieszkań. Wydaje się, że komunikacja za pomocą deklaracji i telefoniczna powinna być wystarczająca. 
           Oczywiście, gdyby okazało się, że rząd i służby sanitarne zarządziłyby kolejny czas surowych obostrzeń uniemożliwiających odwiedziny kolędowe, zastrzegamy sobie 

            prawo odwołania  wcześniejszych ustaleń.

             Co wynika z tak pomyślanego rozwiązania? 
             Po pierwsze, że zależy nam na spotkaniu z Wami w Waszych domach. Że nie chowamy głowy w piasek i nie rezygnujemy z dorocznej powinności duszpasterskiej poznawania Parafian i objęcia Ich duszpasterską troską bez względu na okoliczności. Przeciwnie, spodziewamy się nawet i takich wypadków, że czytający te słowa podejmą decyzję na nie dla kolędy, ale jednocześnie znajdą wokół siebie osobę samotną, chorą, znikającą, z którą trzeba porozmawiać, której trzeba pomóc, podsuną jej deklarację, przyniosą do kościoła i tym samym pomogą jej zaprosić księdza do siebie. Chcemy, żebyście mieli świadomość, że jesteśmy dyspozycyjni i gotowi spotkać się z każdym z Was, by Mu pomóc.
             Po drugie, że czynimy Was Współautorami podejmowanych decyzji. Jeśli mamy przeciskać się przez ciasne drzwi obostrzeń i obaw to tylko razem.  
              A trzecie wynika z drugiego, mianowicie, po podjęciu decyzji przez Was na tak lub na nie dla kolędy 2021 wszyscy pozostaniecie tak samo Drodzy naszemu duszpasterskiemu sercu. 

              Do zobaczenia niebawem lub za rok...bywajcie zdrowi!