Puste2 MENU
 | 
      W czerwcu 2021 papież prosi nas abyśmy się modlili w intencji ewangelizacyjnej:

        Za młodych, którzy przygotowują się do małżeństwa wspierani przez chrześcijańskie wspólnoty, aby wzrastali w miłości i byli wobec siebie nawzajem wielkoduszni, wierni i cierpliwi.              W rozwinięciu multimedialnym, dla głębszego zrozumienia intencji papież powiedział:

Czy to prawda, co niektórzy mówią, że młodzi ludzie nie chcą się żenić, szczególnie w tych trudnych czasach? Zawarcie małżeństwa i dzielenie życia to piękna rzecz. Jest to podróż pełna zaangażowania, czasem trudna, czasem skomplikowana, ale warto ją podjąć. W tej podróży przez całe życie żona i mąż nie są sami, towarzyszy im Jezus.
Małżeństwo nie jest tylko aktem „społecznym”; jest powołaniem, które wypływa z serca, jest świadomą decyzją na całe życie, która wymaga szczególnego przygotowania.
Proszę, nigdy o tym nie zapominajcie. Bóg ma dla nas marzenie, miłość i prosi nas, abyśmy uczynili je naszym.
Uczyńmy naszą miłość, która jest marzeniem Boga.
Módlmy się też za młodych ludzi, którzy przygotowują się do małżeństwa przy wsparciu wspólnoty chrześcijańskiej: aby wzrastali w miłości, aby wzrastali w miłości wielkodusznej, wiernej i cierpliwej. Bo do miłości trzeba mieć dużo cierpliwości.
Ale warto, prawda?

                II. Z nauczania papieskiego o różańcu:

          Ile tajemnic ma obecnie różaniec? 20. Ile lat dodajemy przy odmawianiu różańca część drugą, Światła? Prawie dwadzieścia. List, nad którym podejmujemy refleksję (Rosarium Virginis Mariae) papież Jan Paweł II opublikował 16 października 2002 roku. Za nami bez mała dziewiętnaście lat uświadamiania sobie prawdziwości i konieczności tego, co papież zawarł jako argumentację uzupełnienia w 19. punkcie tego listu. Oddany Maryi uzasadniając wprowadzenie tajemnic światła używa argumentu chrystologicznego: w modlitwie różańcowej brakowało do tej pory rozważania publicznego życia Jezusa. Odwołuje się również do argumentacji biblijnej. Przywołuje określenie samego Jezusa z Ewangelii według św. Jana: Jak długo jestem na świecie, jestem światłością świata ( J 9,5 ). Papież szanuje i rozumie wcześniejsze ustalenia dotyczące odmawiania różańca, choć jednocześnie pragnie, żeby różaniec stał się rzeczywistym, pełnym streszczeniem Ewangelii.
             Doprawdy zadziwiające, że nikt wcześniej nie uchwycił potrzeby tak istotnego uzupełnienia.

                III. Aktualności:

                1. Dyżur modlitewny w środy, po Mszy św. wieczornej:

9 czerwca 2021

VIII, św. Ojca Pio

p. Barbara Kowalczyk

Część Radosna

16 czerwca 2021 

IX, św. Kazimierza

p. Stanisław Gil

Część Światła

23 czerwca 2021

I , św. Rity

p. Mariola Kubicz

Część Bolesna

30 czerwca 2021

II, św. Jana Kantego

ks. Zbigniew Zięba

Część Chwalebna

7 lipca 2021

III, św. Moniki 

p. Władysława Tekiela

Część Radosna

 14 lipca 2021

IV, św. Anny

p. Anna Wiśniewska

Część Światła

                2. Dyżur dekoracji i aktualizacji gabloty Żywego Różańca podejmuje w czerwcu  róża I żeńska św. Rity pod opieką zelatorki, p. Marioli Kubicz.

                3. Krótka relacja z pielgrzymki Żywego Różańca na Jasną Górę.
           Cieszymy się beatyfikacją Sł. Bożej Pauliny Jaricot zapowiedzianą na rok 2022 w Lyonie przez prefekta ds. Ewangelizacji narodów, kard. L. A. Tagle (w 200-lecie Papieskiego Dzieła Misyjnego założonego przez naszą Patronkę) Dziękujemy bpowi Andrzejowi Przybylskiemu z Częstochowy za słowo różańcu, o papieskim dziele misyjnym, które bronią nas przez poczuciem zniechęcenia i zwątpienia, przed pochopnym określaniem rzeczywistości, w której żyjemy jako pozbawionej sensu. Dziękujemy za sprawowanie eucharystii. Ogólnopolskiemu moderatorowi Żywego Różańca, ks. Gancarkowi dziękujemy za determinację i nieustępliwość w organizacji pielgrzymki a moderatorom diecezjalnym za pieczołowite przygotowanie kazego z punktów naszego pielgrzymowania. Bógu za pogodę pod niebem i, co najważniejsze w sercach pielgrzymów. Maryi za aurę skupienia, ciszy i łagodności w Jej Domu.   

                4. Pamiętajmy w czerwcu o modlitwie o pokój w Izraelu i na Białorusi, za kończących rok szkolny i akademicki i rozpoczynających wakacje, o obfite plony sprawiedliwie podzielone.

           5. Zmobilizujmy się choćby do niesienia feretronu w czasie procesji eucharystycznej w warunkach ustawania pandemii (może na zakończenie oktawy Bożego Ciała). Jeśli znajdą się osoby do delegacji, można poprosić pana kościelnego o pomoc w przygotowaniu figury.

                6. Kolejne objawienie maryjne? Byliśmy w Lourdes, we Fatimie, dziś kolej na  polski, warmiński Gietrzwałd. – Objawienia miały miejsce w dniach od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Maryja ukazała się 160 dwóm dziewczynkom: Justynie i Barbarze. Udokumentowano w ciągu niespełna 4 miesięcy blisko 160 objawień Matki Bożej. Wielokrotnie wyrażała Ona życzenie modlitwy „na paciorkach”. Podczas ostatniego z objawień – 16 września 1877 roku – raz jeszcze powtórzyła słowa: „Odmawiajcie gorliwie różaniec”. Szczególnie sobie cenimy to, że w okresie zaborów Matka Najświętsza wybrała wizjonerki z umęczonego niewolą narodu, który usunięto z mapy Europy. I że przemówiła do prostych dziewcząt w zrozumiałym dla nich, ojczystym ich języku.

IV. Wyczytane w Różańcu:

     
Tarcza finansowa dla przedsiębiorców, dla handlowców, dla przedstawicieli branży gastonomicznej...to wszystko znamy ale czy istnieje jakaś tarcza ochronna dla kapłanów. Owszem, wieloraka i skuteczna. Ze strony świeckich w kościele. Zaczyna sie od docenienia przez wiernych zwyczajnej cichej pracy kapłana poświęconej na spowiadanie, sprawowanie Eucharystii i głoszenie Słowa Bożego. Jakie jeszcze są elementy tej tarczy? Przeczytacie w atrykule pt.  Tarcza dla Kapłana  p. Moniki M. Zając w najświeższym, czerwcowym numerze Różańca, poświęconym kapłanom.