Puste2 MENU
 | 
             Jak ponformowało Radio Watykańskie w czasie ostatniej środowej audiencji (23 czerwca 2021) papież Franciszek zwracając się do Polaków powiedział: „Jednoczę się w modlitwie z tymi, którzy w minioną sobotę, w Nowej Białej zostali doświadczeni przez wielki pożar. Dzięki Bogu, nie było ofiar śmiertelnych. Prośmy o łaskę pocieszenia, umocnienia i ludzkiej solidarności dla tych, którzy stracili domy i gospodarstwa”.
               Nas też serce przynagliło, byśmy solidaryzowali sie w modlitwie i zapewnieniu materialnej pomocy poszkodowanym diecezjanom. W niedzielę 27 czerwca br. zachęceni przez Metropolitę Krakowskiego, arcybiskupa Marka Jedraszewskiego wsparliśmy ofiarą do skarbony przy Wspólnocie cel rychłej odbudowy spalonych domów i zabudowań gospodarczych w kwocie 18 147,12 PLN i 290 EUR, czyli łącznie 19452,12 PLN. Bardzo dziękujemy za sprawdzoną ofiarność. 
____________________________________   

           19 czerwca 2021 roku o godzinie 18.22 do Komedy Powiatowej PSP w Nowym Targu wpłynęło zgłoszenie informujące o pożarze budynków gospodarczych w miejscowości Nowa Biała pow. nowotarski. Jest to wieś położona w niedalekim sąsiedztwie Białki Tatrzańskiej na lewym brzegu rzeki Białki. Domy mieszkalne usytuowane są obok siebie tworząc zwartą tradycyjną zabudowę spiską.
              Zgodnie z ustaleniami służb nadzoru budowlanego uszkodzonychzostało w różnym stopniu 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin. Spłonęło też około 25 zabudowań gospodarczych.              
              Pożar który objął obszar o powierzchni ok. 1 ha został opanowany o godzinie 22.07 tj. po 3 h i 42 minutach od przybycia pierwszych jednostek straży pożarnej.   W wyniku pożaru obrażeń doznało 8 mieszkańców oraz 1 strażak z OSP. Na miejscu akcji pomoc została udzielona w sumie 17 osobom, 9 osób zostało przetransportowanych do szpitali w Nowym Targu i Zakopanem. Strażacy swoje działania prowadzili do godzin porannych w niedzielę. To największy tego rodzaju pożar, jaki wybuchł w ostatnich latach w Małopolsce.