Puste2 MENU
 | 
         Dziś (9 października 2021 roku) w Watykanie papież Franciszek rozpoczął obrady synodu o synodalności Kościoła. Uczestników synodu przestrzegł przed zagrożeniami które mogłyby zniweczyć pożytek synodu, mianowicie przed formalizmem (należy się posłużyć dialogiem i włączyć w interakcję zwłaszcza świeckich, nie ograniczać ich roli w modlitwie, rozeznawaniu i podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Kościoła), intelektualizmem (nie należy zawężać przestrzeni obrad do niewielkiej grupy studyjnej, o której pracy mało kto w Kościele będzie wiedział i mało kto zainteresuje się owocami jej pracy) i bezczynnoscią (uwsteczniającą dyspozycją z rodzaju: a może jednak nic nie zmieniajmy, może to, co było do tej pory jest dobre i wystarczy) 
            Papież z charakterystycznym dla siebie entuzjazmem wskazał przede wszystkim szanse, które stoją przed obradującymi na całym świecie w ramach synodu. Po pierwsze mamy szansę zadbać o Kościół jak o dom. Co charakteryzuje dom? W domu jesteśmy otwarci na siebie. W domu nie mamy obaw nazwać i wyartykułować swoich pragnień. Mamy poczucie, że znaleźliśmy się w domu, jeśli nie krępujemy się porozmawiać o naszych marzeniach.  Dyskutując razem o synodalności w Kościele mamy szansę dać możliwość każdemu wierzącemu poczuć się w nim jak w domu - przekonywał papież. Synod jest dla nas także szansą słuchania Ducha w modlitwie i podczas adoracji, oraz słuchania siebie nawzajem nie pomijając przemawiających z najodleglejszych części świata. Słuchania uważnego, gdy mówią zarówno o nadziejach jak i o kryzysach wiary, kóre dotykają ich wspólnoty. Wreszcie uczestnicząc w synodzie mamy szansę, zdaniem papieża, zadbać o zachowanie w kościele stylu Boga, czyli bliskości, współczucia i czułości.
         Przeżyjmy synod jako czas spotkania słuchania i refleksji, czas łaski, zachęcał Franciszek. 
         W najbliższą niedzielę (17 października 2021 roku) Mszą św. o godzinie 10.00 w katedrze na Wawelu zostanie zainagurowana część diecezjalna synodu. Metropolita Krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski wystosował z tej okazji list pasterski przybliżający specyfikę trwającego synodu.
O synodzie 1


O synodzie 2


O synodzie 3
         O synodzie 4