Puste2 MENU
      Most na Drwęcy łączący Dobrzyń na lewym brzegu rzeki i Golub na brzegu prawym. Kilka pchnięć wiosłem Wisłą z prądem i Dręcą pod prąd od bulwaru Lotników Alianckich w Krakowie. Na moście widoczna atrapa granicy pomiędzy terytorium zaboru pruskiego na brzegu zachodnim rzeki i terytorium zaboru rosyjskiego na brzegu wschodnim.
      Atrapa, ślad, po części atrakcja turystyczna, po części przestroga prowokująca do usunięcia trwalszych granic, przeszkód do zgody, zaszłości, wzajemnych zarzutów obywateli jednego polskiego miasta, Golubia Dobrzynia.
       Żeby nie popełniać błędów przodków, żeby dać się zniewolić, nie pozwolić sobie na kontynuację podziałów i rozdarć w które zostali uwikłani ich pradziadowie. Żeby jeszcze w tym pokoleniu, żeby dziś, o własnych siłach zlikwidować granicę, którą bardzo poważnie traktowały wcześniejsze pokolenia. Żeby się uśmiechnąć do siebie ze zdziwieniem i uznać za śmieszne i wstydliwe to, że jeszcze sto lat temu mogliśmy być do siebie tak wrogo nastawieni i tak wobec siebie nieufni.
   
       Lecz [Jezus] mu odpowiedział: Człowieku, któż Mię ustanowił sędzią albo rozjemcą nad wami? Łk 12,14 w przekładzie Biblii Tysiąclecia

Granica w Golubiu
Na pocztówce z drugiej połowy XIX wieku pilnie strzeżona granica

Granica w Golubiu obecnie
       Obecnie most umożliwiający swobodny ruch kołowy i pieszy pomiędzy dwiema częściami tego samego miasta na lewym i prawym brzegu Drwęcy.