Puste2 MENU
 | 
         Nauczyłam się modlić, śpiewając - wyznała p. Danuta Degórska Czubek, dyrygentka międzyparafialnego Chóru Amicus podczas świętowania jubileuszu 35-lecia istnienia chóru w parafii św. Jana Kantego. Podczas osobistej modlitwy najchętniej sięgam do tekstów kilkuset pieśni, które po opracowaniu włączyliśmy do repertuaru naszego chóru. P. Dyrygent w czasie Mszy św. jubileuszowej w ubiegłą niedzielę (24 lutego br. o godzinie 17.00) otrzymała Złoty Medal św. Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej, który przyznał jej Arcybiskup, Metropolita Krakowski Marek Jędraszewski. Dekoracji Zasłużonej dokonał ks. prałat Jan Franczak - opiekun chóru od początku jego działalności. W ten sposób Pani Danuta wraz z p. Józefem Płazińskim (l. 92) wieloletnim pracownikiem kancelarii parafialnej tworzy poszerzające się, dostojne grono Parafian Zasłużonych dla Archidiecezji Krakowskiej odznaczonych przez Biskupa Ordynariusza.
          P. Danuta Degórska Czubek urodziła się przed 82 laty w Lesku. Jest wdową od 24 lat, matką dwojga dzieci Henryka i Ireny, babcią 6 wnuków, prababcią. Swego męża, Jana Czubka, późniejszego profesora geofizyki, pracownika naukowego AGH i Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, poznała w czasie jednego ze spływów Pisą w 1957 r. jako uczestniczka Rodzinki ks. Karola Wojtyły - Wujka. Zresztą małżeństwo Danuty i Jana pobłogosławił cztery lata później ks. bp Karol Wojtyła w kaplicy Batorego w katedrze na Wawelu. Pani Danuta posiada wyższe wykształcenie muzyczne. Była wykładowczynią Instytutu Liturgicznego w Krakowie i Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalnym.  Jest naszą parafianką.
         Jak zaświadcza ks. prałat Franczak, pierwszy proboszcz parafii, Uhonorowana dbała o śpiew kościelny we wspólnocie parafialnej. Prowadziła chór mieszany Amicus, który w latach świetności skupiał 50 śpiewaków-amatorów. Regularnie, dwa razy w tygodniu prowadziła próby chóru. Dbała o przygotowanie pełnego repertuaru wokalnego wielu uroczystości parafialnych, jak również w ościennych parafiach. Podczas pielgrzymek chóru do Watykanu, do Wilna, czy do Lwowa podobnie. Amicus koncertował również pod dyrekcją pani Danuty we Francji i na Węgrzech. W pracy zdyscyplinowana, wymagająca od siebie i innych. Obdarzona kulturą osobistą, dbająca o praktykowaną religijność. W czasie przyjęcia dla chórzystów przygotowanego po Mszy św. w Bożym Młynie skromnie podkreślała, że wyróżnienie eksponuje wkład wszystkich chórzystów w liturgię parafialną.
          Gratulujemy pani Danuto! Dziękujemy wszystkim Członkom Chóru Amicus za dbałość o oprawę wokalną uroczystości od początku istnienia parafii, a ponieważ świętowanie Jublileuszu jest jednocześnie zakończeniem jego działalności - życzymy Im załużonego odpoczynku. Ufamy, że modlitwa wielu i dbałość o zachowanie tradycji wspólnego, polifonicznego śpiewania niektórych przetrwają w parafii przez kolejne dziesięciolecia.